Megaoferty zaostrzają batalię między chińskimi parkietami

Giełdy w Shenzhen i Szanghaju od dziesięcioleci toczą ostry bój o prymat na rynku akcji szacowanym na prawie 10 bilionów dolarów. Oliwy do ognia doleje zbliżający się debiut Ant Group na parkiecie w tej drugiej metropolii.

Aktualizacja: 01.11.2020 12:47 Publikacja: 01.11.2020 12:39

Megaoferty zaostrzają batalię między chińskimi parkietami

Foto: Bloomberg

Obie chińskie giełdy plasują się w dziesiątce największych parkietów na świecie, a ich łączna kapitalizacja daje im drugą pozycję po rynku amerykańskim.

W tym roku wartość akcji, którymi handluje się w Shenzhen i Szanghaju wzrosła o 2,6 biliona dolarów m.in. dzięki polityce państwa zachęcającej do inwestowania w papiery udziałowe.

Shanghai Stock Exchange długo korzystała na debiutach wielkich państwowych firm, ale później na czoło wysforował się parkiet w Shenzhen, dzięki ofertom pierwotnym firm technologicznych.

Duża liczba szybko rosnących spółek i bliskość Hongkongu sprawiły, że giełda ta stała się atrakcyjna dla inwestorów bardziej tolerujących ryzyko i graczy międzynarodowych.

W tym roku tamtejszy indeks ChiNext zyskał prawie 50 proc., podczas gdy Shanghai Composite zwiększył wartość o niespełna 6 proc.

- Ta rywalizacja polega na tym, że obie giełdy chcą przyciągnąć dobre oferty, ale układ sił jest zmienny - zauważa Fraser Howie, autor książki „Red Capitalism: The Fragile Financial Foundation of China’s Extraordinary Rise” („Czerwony kapitalizm. Kruche fundamenty finansowe nadzwyczajnego wzrostu Chin”). 

Podkreśla, że od początku rywalizacja między Szanghajem a Shenzhen polegała na konkurencji firm państwowych i prywatnych, a szala na korzyść tych ostatnich przechyliła się, kiedy politycy zaczęli wspierać rozwój prywatnych przedsiębiorstw.

Nadchodzące wielkie oferty, w tym producenta aut Zhejiang Geely Holding Group Co. i China International Capital Corp. w Szanghaju, zdaniem Frasera Howie, znowu zaostrzą batalię między chińskimi parkietami kontynentalnymi.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?