Analitycy prognozowali średnio wzrost o 100 mld funtów. Główną stopę procentową pozostawił na poziomie 0,1 proc. – Dla gospodarki mierzącej się z problem rosnących infekcji na Covid-19, narodowym lockdownem i wciąż niepewnymi perspektywami co do brexitu, silna odpowiedź w polityce pieniężnej i fiskalnej jest konieczna. Większe QE i niedawno ogłoszone przedłużenia programu „postojowego" trzeba postrzegać w tym świetle – ocenia Vivek Paul, główny brytyjski strateg inwestycyjny w BlackRock Investment Institute.
– Jest mało prawdopodobne, by to dodatkowe QE było ostatnim luzowaniem polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że Komitet Polityki Pieniężnej ogłosi co najmniej 100 mld funtów nowego QE w 2021 r. – wskazuje Ruth Gregory, ekonomistka z Capital Economics.
Za dodatkowym luzowaniem polityki pieniężnej przemawia przede wszystkim bardzo niepewna sytuacja gospodarcza. Perspektywy dla Wielkiej Brytanii są złe, w związku m.in. z drugim lockdownem. Bank Anglii prognozuje, że brytyjski PKB spadnie w tym roku aż o 11 proc. Prognoza wzrostu gospodarczego na 2021 r. została obniżona z 9 proc. do 7,25 proc., ale na 2022 r. podwyższona z 3,5 proc. do 6,25 proc. HK