IEA: szczepionka nie zmienia perspektyw dla ropy

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła w czwartek swoją prognozę globalnego popytu na ropę na 2020 r. Ponadto eksperci nie spodziewają się, że szczepionka na koronawirusa przyczyni się do znacznego wzrostu popytu w najbliższych kwartałach.

Publikacja: 12.11.2020 12:01

IEA: szczepionka nie zmienia perspektyw dla ropy

Foto: AFP

W najnowszym raporcie IEA stwierdziła, że globalny popyt na ropę w tym roku wyniesie 8,8 mln baryłek dziennie. Agencja zrewidowała w dół swoje prognozy względem poprzedniego raportu o 0,4 mln baryłek dziennie. Powodem są gorsze dane gospodarcze i rosnące wskaźniki zachorowań w Europie i USA.

Jednocześnie eksperci podwyższyli prognozę na 2021 r. o 0,3 mln baryłek dziennie do 5,8 mln baryłek dziennie. Nie wpłynęła jednak na to informacja o potencjalnej szczepionce.

Przypomnijmy, że cena ropy drożała przez trzy dni z rzędu po tym, jak Pfizer i BioNTech poinformowały, że ich szczepionka jest skuteczna w 90 proc. Inwestorzy liczą bowiem, że szczepionka przyczyni do wzrostu zapotrzebowania na ropę. IEA studzi jednak optymizm inwestorów.

- Jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć jak i kiedy szczepionki pozwolą na powrót do normalnego życia. Na razie nasze prognozy nie przewidują istotnego ich wpływu na pierwszą połowę 2021 r. - podała IEA.

Najnowszy raport IEA ukazuje się na krótko przed spotkaniem kartelu OPEC plus, na którym kraje eksportujące ropę zdecydują o kolejnych krokach dotyczących wydobycia surowca.

- Ponieważ jest mało prawdopodobne, aby szczepionka na Covid-19 już wkrótce uratowała światowy rynek ropy naftowej, połączenie słabego popytu i rosnącej podaży stanowi trudne tło dla spotkania krajów OPEC plus - stwierdziła IEA.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?