Choć wyborom w USA wciąż towarzyszą liczne kontrowersje, a spora część Amerykanów wątpi w ich uczciwość, to sztab Joe Bidena spokojnie pracuje nad przejęciem władzy od administracji Trumpa. Już ruszyła giełda nazwisk, na której wyłonili się faworyci do objęcia kluczowych stanowisk w rządzie. Ekipa Bidena musi jednak być ostrożna z nominacjami. Jak na razie bowiem demokraci nie zdołali przejąć kontroli nad Senatem, który zatwierdza wszelkie kluczowe decyzje kadrowe rządu. Nawet jeśli uda im się w styczniu odbić dwa mandaty senackie w Georgii, to Senat będzie podzielony na pół. Co prawda głos wiceprezydenta będzie decydował w razie pata decyzyjnego, ale w takim scenariuszu demokraci i tak nie będą mogli przesadzać z radykalizmem. Będą musieli się liczyć z małą frakcją swoich umiarkowanych senatorów. To sprawia, że już na starcie prezydent Biden może zostać uznany za „kulawego kaczora" (ang. lame duck), czyli prezydenta, którego swoboda decyzyjna będzie mocno ograniczana przez podzielony Kongres.
Specjaliści z Fedu
Papierkiem lakmusowym intencji nowej administracji będzie to, kto będzie w niej sprawował stanowisko sekretarza skarbu. Wśród potencjalnych kandydatur pojawiło się nazwisko senator Elizabeth Warren, znanej z mocno lewicowych poglądów. Warren to prawniczka specjalizująca się w kwestiach upadłościowych, która po kryzysie z 2008 r. kierowała komisją nadzorującą program TARP (program pomocy dla sektora finansowego). Startowała w ostatnich demokratycznych prawyborach prezydenckich, ale nie odniosła sukcesu i przekazała poparcie Bidenowi. W trakcie swojej kampanii domagała się wprowadzenia specjalnego podatku od majątków najbogatszych Amerykanów, przymusowego podziału gigantów cyfrowych i zakazu wydobycia gazu łupkowego. Wielokrotnie ostro krytykowała banki. Co prawda kierując komisją nadzorującą TARP, była dosyć elastyczna (a jej córka była wówczas lobbystką działającą na rzecz wielkich banków), ale i tak jej kandydatura na sekretarza skarbu mogłaby poważnie zaniepokoić Wall Street. Ponadto byłaby trudna do przepchnięcia w Senacie. Gdyby demokratom to się udało, Warren musiałaby złożyć mandat senacki, co zmniejszyłoby szanse demokratów na zdobycie kontroli nad izbą wyższą Kongresu.
Jak na razie wygląda więc na to, że faworytką w wyścigu o stanowisko sekretarza skarbu jest Lael Brainard, ekonomistka będąca członkiem zarządu Fedu od 2014 r. Brainard jest znana jako przeciwniczka luzowania regulacji bankowych, a zasiadając we władzach Rezerwy Federalnej, zwykle głosowała w sprawach polityki pieniężnej tak samo jak większość. W latach 2009–2013 pracowała w Departamencie Skarbu, gdzie była m.in. podsekretarzem ds. międzynarodowych. Dostała za swoją pracę Nagrodę im. Alexandra Hamiltona. W latach 2001–2009 była analityczką Brookings Institution, a w latach 1998–2000 zastępczynią doradcy ekonomicznego prezydenta Billa Clintona, gdzie zajmowała się m.in. sprawą wdrożenia układu NAFTA (o wolnym handlu pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) oraz przyjęciem Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Warto wspomnieć, że jest córką amerykańskiego dyplomaty, który służył na placówce w Warszawie w czasach komunizmu.
– Brainard jest bardzo doświadczona i zmniejszy obawy rynków dotyczące bardziej radykalnego, progresywnego programu polityki gospodarczej – twierdzi James Knightley, ekonomista ING.
Wśród potencjalnych kandydatów na nowego sekretarza stanu często wymieniany jest również Jeff Zients, dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej w latach 2014–2017, czyli były doradca ekonomiczny prezydenta Obamy. To milioner, który był traktowany przez Wall Street jako pośrednik w relacjach z administracją prezydenta. Znany był też jako specjalista od spraw niemożliwych, a opinia taka przylgnęła do niego, gdy pomógł naprawić fatalnie zaprojektowaną witrynę internetową obsługującą „zreformowany" system ubezpieczeń zdrowotnych. Jako kandydaci na sekretarza skarbu są wymieniani również: Sylvia Mathews Burwell, sekretarz zdrowia w latach 2014–2017, Sarah Bloom Raskin, członek zarządu Fedu w latach 2010–2014, a nawet... Jannet Yellen, szefowa Fedu w latach 2014–2018.