Kompromis za kilka tygodni czy w przyszłym roku?

Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie były jeszcze znane wyniki telekonferencji przywódców państw UE poświęconej m.in. dalszym negocjacjom w sprawie unijnego budżetu na lata 2021–2027 oraz wartego 750 mld euro mechanizmu odbudowy gospodarki UE po pandemii. Wcześniej jednak nie było oznak przełomu.

Publikacja: 20.11.2020 05:01

Czy Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wypracuje kompromis z premierem Mateuszem Morawieckim?

Czy Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wypracuje kompromis z premierem Mateuszem Morawieckim?

Foto: AFP

Polska i Węgry zagroziły w poniedziałek wetem, jeśli wypłata środków dla państw członkowskich zostanie powiązana z praworządnością, do czego dąży niemiecka prezydencja w UE. Wypracowanie innego rozwiązania, akceptowalnego dla Polski i Węgier, może zająć co najmniej kilka tygodni.

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że do kompromisu w sprawie budżetu dojdzie w grudniu. Jego warunkiem będzie złagodzenie zapisów o powiązaniu wypłat unijnych środków z praworządnością, tak by stał się on bardziej akceptowalny dla rządów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána. Wypracowanie porozumienia o rozdziale środków nieobejmującego Polski i Węgier (tak jak straszył rząd Holandii) wydaje się być mało prawdopodobne. „Po pierwsze, nie rozwiązałoby ono impasu wokół wieloletniej perspektywy finansowej i zostawiłoby UE bez budżetu, zagrażając szerszemu programowi Komisji Europejskiej. Po drugie, takie rozwiązanie wymagałoby bardziej bezpośredniego włączenia się płatników netto w monitorowanie właściwego wykorzystywania funduszy, a to wywołałoby napięcia polityczne z odbiorcami netto. Po trzecie, tworzyłoby to ryzyko dla dalszej integracji fiskalnej" – piszą analitycy Goldmana.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?