Kompromis za kilka tygodni czy w przyszłym roku?

Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie były jeszcze znane wyniki telekonferencji przywódców państw UE poświęconej m.in. dalszym negocjacjom w sprawie unijnego budżetu na lata 2021–2027 oraz wartego 750 mld euro mechanizmu odbudowy gospodarki UE po pandemii. Wcześniej jednak nie było oznak przełomu.

Publikacja: 20.11.2020 05:01

Czy Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wypracuje kompromis z premierem Mateuszem Morawieckim?

Czy Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wypracuje kompromis z premierem Mateuszem Morawieckim?

Foto: AFP

Polska i Węgry zagroziły w poniedziałek wetem, jeśli wypłata środków dla państw członkowskich zostanie powiązana z praworządnością, do czego dąży niemiecka prezydencja w UE. Wypracowanie innego rozwiązania, akceptowalnego dla Polski i Węgier, może zająć co najmniej kilka tygodni.

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że do kompromisu w sprawie budżetu dojdzie w grudniu. Jego warunkiem będzie złagodzenie zapisów o powiązaniu wypłat unijnych środków z praworządnością, tak by stał się on bardziej akceptowalny dla rządów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána. Wypracowanie porozumienia o rozdziale środków nieobejmującego Polski i Węgier (tak jak straszył rząd Holandii) wydaje się być mało prawdopodobne. „Po pierwsze, nie rozwiązałoby ono impasu wokół wieloletniej perspektywy finansowej i zostawiłoby UE bez budżetu, zagrażając szerszemu programowi Komisji Europejskiej. Po drugie, takie rozwiązanie wymagałoby bardziej bezpośredniego włączenia się płatników netto w monitorowanie właściwego wykorzystywania funduszy, a to wywołałoby napięcia polityczne z odbiorcami netto. Po trzecie, tworzyłoby to ryzyko dla dalszej integracji fiskalnej" – piszą analitycy Goldmana.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?