S&P Global: ogromne przejęcie

39 mld USD za dostawcę danych dla Wall Street.

Publikacja: 01.12.2020 05:00

S&P Global: ogromne przejęcie

Foto: AFP

S&P Global zgodził się kupić IHS Markit za około 39 mld USD. Będzie to druga pod względem wielkości transakcja w tym roku, która połączy największych dostawców danych dla Wall Street.

Obie spółki notowane są na nowojorskiej giełdzie. S&P Global zaoferuje około 0,28 akcji za każdy walor IHS Markit, co stanowi premię o około 4,7 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia notowań IHS Markit. Po transakcji udziałowcy S&P będą posiadali około 68 proc. połączonej firmy, na czele której stanie Douglas Peterson, prezes S&P Global.

Oferta wycenia IHS Markit na 44 mld USD. Dla porównania, kiedy w 2014 r. spółka pod nazwą Markit debiutowała na giełdzie, jej kapitalizacja wynosiła 4,5 mld USD. Dwa lata później doszło do fuzji z IHS.

– To ogromna konsolidacja w branży dostawców danych i usług dla sektora finansowego – powiedział Gary Dugan, prezes firmy inwestycyjnej Global CIO Office. – S&P prawdopodobnie doszedł do wniosku, że stopniowa ekspansja nie zadziała, a zamiast tego zdecydował się na poważną akwizycję, która pogłębi ich asortyment i znaczenie – dodał Dugan.

Przejęcie nie będzie jednak tylko największym w branży, ale jednym z największych na świecie. Transakcja będzie jednocześnie drugim co do wielkości przejęciem na świecie w 2020 r. Według danych Bloomberga tylko transakcja dokonana przez chińskie firmy naftowo-gazowe dotycząca sprzedaży infrastruktury przesyłowej o wartości 56 mld USD wyprzedza ofertę S&P Global.

Transakcja ta jest niejako odpowiedzią na działanie konkurentów z branży. Gracze na globalnych rynkach próbują zwiększyć efekt skali, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na dane i analizy na coraz bardziej skomputeryzowanych rynkach.

Przypomnijmy, że rok temu London Stock Exchange (LSE) zgodziła się na zakup spółki Refinitiv, która jest dostawcą danych i infrastruktury rynku finansowego za 27 mld USD. Transakcja została poddana gruntownej analizie przez organy regulacyjne. W efekcie LSE musiała sprzedać giełdę w Mediolanie. Specjaliści twierdzą, że również transakcja S&P Global będzie szczegółowo analizowana przez organy antymonopolowe. DOS

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?