Musk chciał sprzedać Teslę Apple’owi

Kilka lat temu Elon Musk chciał sprzedać swoją spółkę Timowi Cookowi, za ułamek jej obecnej wartości. Prezes Apple’a nie był jednak zainteresowany spotkaniem.

Publikacja: 23.12.2020 10:45

Elon Musk

Elon Musk

Foto: Bloomberg

- Podczas najtrudniejszego okresu przy produkcji Modelu 3 skontaktowałem się z Timem Cookiem, aby omówić możliwość przejęcia Tesli przez Apple (za 1/10 naszej obecnej wartości). Odmówił wzięcia udziału w spotkaniu – napisał Elon Musk na Twitterze.

Przypomnijmy, że w latach 2017 i 2018 Tesla walczyła o zwiększenie produkcji swojego sedana Model 3, a Musk poinformował wówczas inwestorów, że firma pogrążona jest w „produkcyjnym piekle" z powodu problemów ze zautomatyzowanymi systemami produkcji w fabryce akumulatorów w stanie Nevada.

Jednak Tesla poradziła sobie z przeciwnościami, a Model 3 jest obecnie najlepiej sprzedającym się luksusowym samochodem w Ameryce. Dzięki świetnej sprzedaży tego modelu Tesla stała się w ostatnim czasie rentowna. Wypracowała zysk przez pięć ostatnich kwartałów z rzędu, a III kwartał bieżącego roku był rekordowy.

Dzięki dobrym wynikom notowania Tesli wystrzeliły w górę. Od początku roku akcje zdrożały o ponad 660 proc. Kapitalizacja spółki na poziomie ponad 600 mld dol. czyni Teslę największym koncernem samochodowym na świecie, mimo że sprzedaje o wiele mniej aut niż jej konkurenci.

Musk twierdzi, że chciał sprzedać Teslę Apple'owi za 10 proc. obecnej wartości, co sugeruje, że kwota oscylowała w okolicach 60 mld dol. Nie wiadomo dlaczego Tim Cook nie zgodził się nawet na spotkanie, ale pod względem możliwości finansowych, taka transakcja była jak najbardziej możliwa. W tamtych latach Apple posiadał kilkaset mld dol. gotówki w rezerwie.

Komentarz Muska pojawił się na Twitterze po tym jak Reuters poinformował, że Apple wyprodukuje swój pierwszy elektryczny samochód już w 2024 r. Specjaliści podkreślają jednak, że wejście na rynek motoryzacyjny to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Musk powiedział, że Tesla prawie zbankrutowała w kilku momentach swojej 17-letniej historii.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami