Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.12.2020 13:41 Publikacja: 28.12.2020 13:41
Wielki reset ma się łączyć z czwartą rewolucją przemysłową. Nowe technologie, takie jak 5G i internet rzeczy, mają pomóc w lepszym zarządzaniu gospodarką.
Foto: Shutterstock
Pandemia przyspieszyła wiele procesów gospodarczych i społecznych. Dla wielu ludzi była katastrofą, ale niektórzy widzą w niej szansę na przebudowę globalnego systemu. Coraz częściej z ust różnych prominentów słychać, że należy przeprowadzić „wielki reset" kapitalizmu. – Ta pandemia stworzyła okazję dla resetu. To nasza szansa, by przyspieszyć wysiłki sprzed pandemii mające na celu wyobrażenie na nowo systemów ekonomicznych, tak by rzeczywiście były one odpowiedzią na globalne wyzwania, takie jak ekstremalna bieda, nierówności i zmiany klimatyczne – stwierdził kanadyjski premier Justin Trudeau. – Kwestia resetu jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Osobiście wierzę, że jesteśmy na początku niezwykle ekscytujących czasów – powiedział John Kerry, były amerykański sekretarz stanu, nominowany w administracji Bidena na „cara" ds. klimatu. – Potrzeba globalnej współpracy oraz przyspieszenia zmian będzie stała za wielkim resetem. Widzę w tym bezprecedensową okazję – stwierdziła natomiast Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Co tak ekscytuje tych polityków? Jaką wizję chcą oni wdrożyć, korzystając z okazji, jaką dała im pandemia? I czy podejrzewanie ich o złe intencje jest uleganiem szalonym teoriom spiskowym?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas