Restrykcje znów biją w etaty

Słabsze od prognoz dane z rynku pracy pracy za grudzień.

Publikacja: 09.01.2021 10:10

Restrykcje znów biją w etaty

Foto: AFP

Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej (poza rolnictwem) spadła w grudniu o 140 tys. To pierwsza zniżka od kwietnia i zarazem zaskoczenie dla ekonomistów, którzy średnio prognozowali, że przybędzie 50 tys. nowych miejsc pracy. Stopa bezrobocia pozostała jednak na dotychczasowym poziomie 6,7 proc.

W lutym 2020 r., tuż przed kryzysem, stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 3,5 proc. i była najniższa od ponad pół wieku. W lutym ub.r. było w USA 5,7 mln oficjalnie zarejestrowanych bezrobotnych, a w grudniu aż 10,7 mln. Ponadto 7,3 mln osób klasyfikowano jako „pozostające poza siłą roboczą" i nieszukające aktywnie zatrudnienia.

– To kolejny dowód, że gospodarka USA traciła siłę w końcówce 2020 r. Potrzebne będzie więcej stymulacji – twierdzi Carl Tannenbaum, główny ekonomista Northern Trust.

Pogorszenie sytuacji na rynku pracy w grudniu było związane z kolejną falą pandemii oraz restrykcjami wprowadzanymi na poziomie stanowym i lokalnym. Zatrudnienie w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-rozrywkowym spadło w grudniu o 498 tys., z czego 372 tys. przypadło na cięcia miejsc pracy w restauracjach. Od lutego zatrudnienie w całym tym sektorze zmalało o 3,9 mln osób, czyli aż o 23 proc. Grudzień przyniósł też spadek zatrudnienia w edukacji prywatnej o 63 tys., a w sektorze publicznym o 45 tys.

O 161 tys. etatów zwiększyło się jednak zatrudnienie w branży usług dla ludności i biznesu, handel detaliczny zatrudnił dodatkowe 121 tys. osób, budownictwo 51 tys., a przemysł 38 tys. Część analityków zwraca więc uwagę, że poza branżą restauracyjno-hotelarską wiele sektorów gospodarki odnotowało w grudniu ożywienie.

– Utrzymujące się restrykcje nałożone na restauracje mogą doprowadzić w styczniu do dalszego spadku liczby etatów, ale wskaźniki wysokiej częstotliwości sugerują, że reszta gospodarki wciąż jest odporna, a dodatkowa stymulacja fiskalna zaczyna działać. Spodziewamy się, że PKB USA będzie rósł w I kwartale – twierdzi Michael Pearce, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Prognozy dla amerykańskiego PKB na I kwartał zebrane przez agencję Bloomberg wahają się obecnie od 3,5-proc. spadku do 3,1-proc. annualizowanego wzrostu. Niemal każdy wynik jest więc możliwy.

Przez cały 2020 r. liczba etatów w USA zmniejszyła się o 9,37 mln – najwięcej, odkąd w 1939 r. zaczęto zbierać dane w podobnej formie jak teraz. Spadek zatrudnienia był większy niż łącznie w kryzysowych latach 2008 i 2009. HK

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?