Janet Yellen rozważa opodatkowanie niezrealizowanych zysków

Janet Yellen, nominowana na stanowisko Sekretarza Skarbu USA powiedziała, że rozważyłaby opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych – dowiedział się Reuters.

Publikacja: 22.01.2021 10:06

Janet Yellen rozważa opodatkowanie niezrealizowanych zysków

Foto: AFP

Niezrealizowane zyski kapitałowe odnoszą się do teoretycznego wzrostu wartości aktywów posiadanych przez inwestora. Obecnie w USA – podobnie jak w Polsce – inwestorzy płacą podatek od zrealizowanych zysków. Odprowadzają daninę dopiero wtedy, kiedy sprzedają posiadane walory z zyskiem.

Możliwość opodatkowania niezrealizowanych zysków została po raz pierwszy poruszona przez senatora Ron Wyden, który prawdopodobnie zostanie przewodniczącym senackiej Komisji Finansów.

Janet Yellen, nominowana przez prezydenta Joe Bidena na szefa Departamentu Skarbu, powiedziała, że ??rozważy taką propozycję zwiększenia dochodów rządu – wynika z informacji Reutersa. Ta uwaga została wygłoszona podczas jej przesłuchania przed senacką Komisją Finansów.

Informacja ta wywołała poruszenie na Wall Street.

- Myślę, że to uderzyłoby w sentyment rynkowy. Oczywiście bycie inwestorem byłoby mniej atrakcyjne - powiedział Howard Marks, miliarder i współzałożyciel Oaktree Capital.

Specjaliści zastanawiają się co działoby się, gdyby inwestorzy posiadali niezrealizowaną stratę. - Otrzymujesz wtedy zwrot pieniędzy? - pyta Marks.

Janet Yellen rozważa również inne sposoby na zwiększenie dochodów rządu, które prawdopodobnie uderzyłyby w inwestorów i zamożnych Amerykanów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?