Sri Lanka. Szalona hossa w Colombo

Sri Lanka Colombo Stock Exchange All Shares, czyli indeks giełdy na Sri Lance, zyskał od początku roku już ponad 30 proc. Czyni go to w tym okresie najlepszym indeksem giełdowym świata (drugi w tym zestawieniu jest bułgarski Sofix ze wzrostem wynoszącym blisko 13 proc.). Od dołka z marca 2020 r. wzrósł on o 107 proc. i w środę znalazł się najwyżej w historii.

Publikacja: 28.01.2021 05:00

Sri Lanka. Szalona hossa w Colombo

Foto: Bloomberg

Euforia na lankijskiej giełdzie jest napędzana przez krajowych inwestorów. Od początku roku do wtorku kupili oni tam akcje warte łącznie 155 mld rupii (802 mln USD lub 3,02 mld zł). To 45 proc. całych krajowych zakupów akcji dokonanych w 2020 r. Tymczasem inwestorzy zagraniczni wychodzą z rynku lankijskiego. Według danych agencji Bloomberga od początku roku sprzedali akcje ze Sri Lanki warte netto 25 mln USD. W 2020 r. zbyli papiery warte 273 mln USD netto.

Masowy napływ krajowych inwestorów na giełdę w Colombo tłumaczony jest m.in. nadziejami związanymi ze szczepionkami na Covid-19. Sri Lanka już otworzyła swoje lotniska dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego i liczy na to, że w nadchodzących miesiącach turyści zaczną przybywać. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Sri Lanki mógł spaść w 2020 r. o 4,6 proc., a w 2021 r. może wzrosnąć o 5,1 proc. Zwyżkom na giełdzie sprzyja też polityka banku centralnego, który w zeszłym roku obciął swoją główną stopę o łącznie 2 pkt proc., do 4,5 proc.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?