Podwyższona zmienność panuje na giełdach

Informacyjny szum powoduje wahania.

Publikacja: 29.01.2021 05:00

Podwyższona zmienność panuje na giełdach

Foto: Bloomberg

Czwartkowa sesja przebiegała na światowych rynkach w bardzo burzliwej atmosferze. W najbliższym czasie inwestorzy muszą być przygotowani na podwyższoną zmienność.

Początek czwartkowego handlu przyniósł wyraźną przecenę w Warszawie i na innych europejskich giełdach. Nie mogło być inaczej, patrząc na zachowanie inwestorów w Azji, gdzie wszystkie indeksy zakończyły dzień na czerwono. Również na Wall Street dominowała podaż.

Foto: GG Parkiet

W pewnym momencie WIG20 spadał o ponad 2 proc. i po raz pierwszy od miesiąca została przełamana bariera 1900 pkt. Nastroje na Starym Kontynencie zaczęły się jednak poprawiać i to bez jednoznacznego powodu. W efekcie pod koniec sesji WIG20 był już ponad 3 proc. na plusie i znalazł się w okolicach 2000 pkt. W trakcie czwartkowego handlu od dołka do szczytu indeks blue chips zyskał ponad 5 proc. Motorem wzrostów był CD Projekt.

Podobne duże wahania miały miejsce na innych europejskich giełdach. W ostatnich dniach do inwestorów dociera fala informacji, która powoduje, że zmienność jest podwyższona. Amerykański PKB w IV kwartale okazał się gorszy od prognoz, ale mimo to indeksy na Wall Street rosły na początku sesji. Z kolei wyniki niektórych gigantów technologicznych, jak np. Apple, były rekordowe, a ich akcje taniały. Do tego dochodzą działania inwestorów indywidualnych z forów takich jak Reddit, którzy podbijają wyceny niektórych spółek do niebotycznych poziomów.

Kolejne tygodnie również mogą przebiegać w atmosferze dużych wahań. Na Wall Street sezon wyników się rozkręca i mimo raportów, które mogą być lepsze od prognoz analityków, notowania spółek mogą spadać, gdyż przewidywania w dużej mierze są zaniżone. Z kolei w Europie inwestorzy będą bacznie obserwować postępy dotyczące szczepień.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?