Ożywienie się opóźnia

Dane o PKB z Niemiec i Francji i lepsze od prognoz.

Publikacja: 30.01.2021 09:17

Ożywienie się opóźnia

Foto: Bloomberg

PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 0,1 proc. w stosunku do wcześniejszych trzech miesięcy. Analitycy prognozowali natomiast stagnację. We Francji PKB spadł o 1,3 proc. kw./kw., ale spodziewano się spadku o 3,9 proc. W Hiszpanii wzrost wyniósł 0,4 proc. kw./kw., podczas gdy oczekiwano spadku o 1,5 proc.

Chociaż dane za IV kwartał są lepsze od prognoz, rozmiary gospodarek państw strefy euro wciąż są wyraźnie mniejsze niż przed pandemią. Licząc rok do roku, niemiecki PKB spadł w IV kwartale o 2,9 proc., a PKB Hiszpanii skurczył się aż o 9,1 proc.

Pierwszy kwartał również zapowiada się słabo dla gospodarek Europy Zachodniej. Wiele z nich jest dotkniętych przedłużającymi się lockdownami, które szczególnie mocno biją w sektor usług.

– Potwierdzenie, że Niemcy uniknęły spadku PKB w IV kwartale, jest niewielkim pocieszeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że niemal pewny jest jego spadek w I kwartale. O ile silne ożywienie jest prawdopodobne w dalszej części roku, o tyle powolne postępy programu szczepień oznaczają, że odbicie będzie przebiegało wolniej, niż się spodziewaliśmy – twierdzi Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Ekonomista powołuje się na dane o mobilności społecznej z Google, zgodnie z którymi ludzie w Niemczech rzadziej wychodzą obecnie do sklepów i miejsc związanych z rozrywką niż podczas wiosennego lockdownu.

Słabe są też widoki dla Francji. – Jeśli restrykcje pandemiczne zostaną zaostrzone, to będzie bardzo trudno wypracować jakikolwiek wzrost gospodarczy w I kwartale – uważa Selin Ozyurt, ekonomistka Euler Hermes.

Wielu analityków widzi szansę na silniejsze ożywienie w Europie Zachodniej w kolejnych kwartałach. Będzie ono jednak w ogromnym stopniu zależne od postępów walki z pandemią.

– Reakcja europejskich konsumentów na zakończenie lockdownów będzie kształtować ożywienie gospodarcze. Dystansowanie społeczne, ograniczone opcje, jeśli chodzi o wydatki, oraz oszczędzanie napędzane ostrożnością przyczyniły się do tego, że stopa oszczędności w strefie euro osiągnęła w II kwartale szczyt na poziomie 25 proc. Była dwa razy wyższa niż przed kryzysem. W połowie 2021 r. nadmiarowe oszczędności mogą sięgać 6 proc. PKB. Biorąc pod uwagę to, jak spadek konsumpcji i wzrost oszczędności napędzał recesję, jest pewne, że zobaczymy żywiołowe odbicie gospodarcze, gdy konsumenci znów otworzą swoje portfele – twierdzi Oliver Rakau, ekonomista Oxford Economics.

Ożywienie w strefie euro będzie jednak prawdopodobnie słabsze niż w USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że amerykański PKB wzrośnie w tym roku o 5,1 proc., natomiast PKB strefy euro o 4,2 proc. Prognozę dla Eurolandu ściął on w tym tygodniu. Ekonomiści MFW spodziewają się, że PKB Niemiec wzrośnie w 2021 r. o 3,5 proc., Francji o 5,5 proc., Włoch o 3 proc., a Hiszpanii o 5,9 proc. HK

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają