Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.02.2021 14:46 Publikacja: 01.02.2021 14:46
Saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman dobrze się czuł, mogąc współpracować z administracją Trumpa. Z ekipą Bidena będzie mu pewnie trudniej.
Foto: AFP
Zmiana administracji w USA raczej nie cieszy saudyjskich decydentów. Jest duże ryzyko, że ekipa Joe Bidena zacznie reset z Iranem, czyli najgorszym regionalnym wrogiem Arabii Saudyjskiej. Amerykańskie tajne służby mogą też opublikować raport poświęcony dokonanemu w 2018 r. makabrycznemu zabójstwu saudyjskiego emigracyjnego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Raport ten najprawdopodobniej będzie obciążał księcia Mohammeda bin Salmana, saudyjskiego następcę tronu, będącego faktycznym przywódcą królestwa. Biden w ostatnich latach dosyć krytycznie wypowiadał się o Saudyjczykach. W 2019 r. nazwał nawet Arabię Saudyjską „pariasem". Jego administracja już czasowo wstrzymała dostawy broni do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Być może to jednak tylko tymczasowy zgrzyt w relacjach. Oba kraje łączą przecież bardzo poważne interesy, a USA zwiększyły w ostatnich dniach swoją obecność wojskową w pustynnym królestwie. Saudyjczycy zainwestowali w relacje z USA przez ostatnie dziesięciolecia. Szeroka rzeka dolarów popłynęła na lobbing wśród amerykańskich polityków. Rijad jest też jednym z największych odbiorców amerykańskiego uzbrojenia, trudno się więc spodziewać, by wstrzymanie sprzedaży mu broni było długotrwałe. – Jestem optymistą. Arabia Saudyjska zbudowała solidne historyczne relacje i pracowała z różnymi administracjami. Będziemy też pracować z prezydentem Bidenem – stwierdził książę Faisal bin Farhan Al Saud, saudyjski minister spraw zagranicznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas