Ponad połowa ankietowanych menedżerów private equity i korporacji, odpowiedzialnych za transakcje fuzji i przejęć stwierdziła, że ??kryzys zwiększy ich apetyt na transakcje w ciągu najbliższych 12 miesięcy - wynika z nowego raportu Mergermarket i Wolf Theiss "M&A Spotlight: CEE". Jak podkreslają autorzy raportu, gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, charakteryzująca się wyższym wzrostem w porównaniu z Europą Zachodnią, mniejszą przeszkodą w postaci długu publicznego i szybkimi i zdecydowanymi działaniami wielu rządów w 2020 r., wytrzymała skutki pandemii lepiej niż reszta kontynentu. Wolumen fuzji i przejęć spadł o 22 proc., dopasowując się do innych terytoriów, ale wartość przekroczyła oczekiwania, rosnąc się w tym jednym z najtrudniejszych lat. Nieodparte cechy, które przyciągają międzynarodowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, nie tylko zostały wysunięte na pierwszy plan w wyniku ostatnich wydarzeń, ale zostały wzmocnione. Silny i konsekwentny wzrost, atrakcyjne koszty pracy, wysoko wykwalifikowana technicznie siła robocza oraz członkostwo w UE wielu krajów regionu są połączone z faktem, że technologia i oprogramowanie, będące siłą regionu, rozkwitły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a firmy dokonują obecnie przeglądu łańcuch dostaw i poszukiwanie alternatyw dla Chin i innych krajów azjatyckich.
Poprzez badanie ilościowe i wywiady z inwestorami private equity i firmami z różnych sektorów, autorzy starali się nie tylko określić obecne nastroje, ale także zbadać perspektywy fuzji i przejęć w regionie w 2021 roku, w tym apetyt na transakcje w siedmiu głównych sektorach.
Respondenci są w dużym stopniu optymistycznie nastawieni do najbliższych miesięcy. Ożywienie w gospodarce światowej powinno ożywić rynki eksportowe Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, które już wcześniej były napędzane przez Chiny i szybki i zdecydowany sposób radzenia sobie z pandemią w całym regionie Azji. Tymczasem przepaść między niezłomną Europą Środkowo-Wschodnią/Południowo-Wschodnią a Europą Zachodnią, skrępowaną dodatkowo długiem i słabym wzrostem, jest wyraźniejsza niż kiedykolwiek.
Ponad dwie trzecie (69 proc.) respondentów stwierdziło, że prawdopodobnie zainwestuje w regionie CEE/SEE na podstawie wcześniejszych doświadczeń. 65 proc. respondentów stwierdziło, że prawdopodobnie ponownie zainwestuje, ponieważ jest zadowolona z ostatniej transakcji. Respondenci z private equity byli dużo bardziej optymistyczni co do perspektyw na przyszłość niż ich odpowiednicy z korporacji. Podczas gdy 43 proc. strategicznych nabywców zgłosiło mniejszy apetyt na transakcje, tylko 16 proc. PE wyraziło zgodę.
Polska utrzymała swoją pozycję lidera transakcji w regionie, a jej sektory TMT oraz nieruchomości i budownictwa okazały się szczególnie owocne. W kraju zawarto transakcje o wartości 11 mld euro, które obejmują prawie 40 proc. rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.