Miliardy dla Robinhooda

Akcja „wyciskania" krótkich pozycji już wyraźnie wyhamowała.

Publikacja: 03.02.2021 05:11

Miliardy dla Robinhooda

Foto: Bloomberg

Robinhood, czyli spółka będąca operatorem popularnej aplikacji do handlu akcjami, ogłosiła, że w ostatnich dniach zebrała od inwestorów łącznie 3,4 mld USD. Jej oficjalny komunikat mówi, że pieniądze te pozyskano na „inwestowanie w rekordowy wzrost konsumentów". To tłumaczenie wywołało niedowierzanie wśród analityków, gdyż Robinhoodowi zagraża obecnie odpływ klientów, niezadowolonych z tego, że ta aplikacja mocno ograniczała im w ostatnich dniach możliwość kupowania akcji GameStop oraz innych spółek, na których „wyciskano" krótkie pozycje funduszów hedgingowych.

Na wsparcie dla Robinhooda złożyły się głównie fundusze venture capital, m.in.: Ribbit Capital, Sequoia Capital, ICONIQ i Andreessen Horowitz. – Robinhood służył milionom ludzi, którzy czuli się zlekceważeni przez amerykański system finansowy. Jesteśmy pewni, że Robinhood wyjdzie silniejszy z tej fazy wzrostu i bezprecedensowego popytu – stwierdził Micky Malka, partner zarządzający w Ribbit Capital.

2,4 mld USD pozyskane od inwestorów to tylko część finansowania, po które sięgnął Robinhood. W zeszłym tygodniu spółka uruchomiła linie kredytowe warte 600 mln USD, a według agencji Reutera rozmawia ona również o emisji 1 mld USD długu. Telewizja Fox Business donosi natomiast, że Robinhood rezygnuje z planów przeprowadzenia IPO. Informatorzy z wewnątrz spółki twierdzą, że chce się ona obecnie „skupić na przetrwaniu" i na obronie przed pozwami zbiorowymi inwestorów niezadowolonych z restrykcji nałożonych na zakupy akcji.

Foto: GG Parkiet

Restrykcje nałożone przez firmę Robinhood mogły przyczynić się do tego, że akcja „wyciskania" krótkich pozycji osłabła. Akcje GameStop zaczęły wtorkową sesję od spadku o 33 proc., po tym jak w poniedziałek straciły 31,5 proc. Srebro, którego cena była również „pompowana" w ostatnich dniach przez drobnych inwestorów (doszła ona w poniedziałek do 30 USD za uncję, czyli najwyższego poziomu od ośmiu lat), taniało we wtorek o ponad 5 proc. Za jego uncję płacono po południu 27,5 USD.

Akcja „wyciskania" krótkich pozycji dużo kosztowała fundusze hedgingowe. Może o tym świadczyć choćby to, że fundusz Point72, należący do Stevena Cohena, otworzył się na nowych inwestorów i zaczął od nich zbierać pieniądze. Wcześniej brał on udział w udzieleniu 2,75 mld USD pożyczki ratunkowej funduszowi Melvin Capital, który stracił w styczniu 53 proc. swojego kapitału. Spółki, których akcje zdrożały w czasie akcji „wyciskania", korzystają zaś z tego, sprzedając nowe walory. Mogą pozyskać kapitał na lepszych warunkach. Linie lotnicze American Airlines zapowiedziały, że sprzedadzą nowe akcje za 1,1 mld USD, a sieć kin AMC już pozyskała 300 mln USD. HK

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych