Założyciel koncernu Amazon urodził się 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque w Nowym Meksyku. W metryce wpisano mu nazwisko „Jeffrey Preston Jorgensen". Jego matka Jacklyn miała wówczas jedynie 17 lat a ojciec Ted Jorgensen zarabiał na życie jeżdżąc na rowerze w cyrku. Po czterech latach rodzice się rozwiedli, a Jacklyn wyszła za kubańskiego imigranta Miguela Bezosa, który pracował jako inżynier w koncernie naftowym Exxon. Usynowił on Jeffa i dał mu swoje nazwisko. Duży wpływ na wychowanie założyciela Amazonu miał jego dziadek ze strony matki Lawrence Preston Gise. Był on dyrektorem regionalnym Agencji Energii Atomowej i zarazem jednym z założycieli ARPA, czyli rządowej agencji zajmującej się pracami nad zaawansowanymi technologiami. Ściśle powiązana z wojskiem ARPA (obecnie używająca nazwy DARPA) była agencją, która wymyśliła m.in. internet. To dziadek zaszczepił młodemu Jeffowi Bezosowi fascynację nauką i nawyk tworzenia planów na wiele dziesięcioleci do przodu. Założyciel Amazonu od młodości snuł wizję kolonizacji Kosmosu. Przemawiając na uroczystości zakończenia nauki w szkole średniej, twierdził, że chce, by „wszyscy ludzie opuścili Ziemię i zobaczyli jak zamienia się ona w wielki park narodowy". W ostatnich latach snuł zaś wizję przemiany Ziemi w „strefę mieszkalną", w której będzie funkcjonował jedynie przemysł lekki a przemysł ciężki zostanie przeniesiony w Kosmos, gdzie będzie żyło „nawet bilion ludzi".
W 1986 roku skończył studia na Uniwersytecie Princeton, z dyplomem z inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych. Jako wybijający się student dostawał oferty pracy m.in. z Intela i Bell Labs, ale wybrał zatrudnienie w telekomunikacyjnym start-upie Fitel. Szybko przeszedł do branży finansowej. Najpierw pracował w Bankers Trust a później w funduszu hedgingowym D.E. Shaw & Co. Pracując w finansach zauważył ogromny potencjał rodzącej się branży internetowej. W 1994 r. rzucił więc pracę w funduszu i założył w Seatle księgarnię pozwalającą na zakupy online. Początkowo chciał ją nazwać „Cadabra", ale ostatecznie wybrał nazwę „Amazon". Początki były trudne. Spółka przez wiele lat przynosiła straty a Bezos musiał się angażować nawet w pracę w magazynie po nocach. Ostrzegał wczesnych inwestorów, że jest 70 proc. ryzyko, że jego firma zbankrutuje. W tamtych czasach wypracował filozofię zarządzania mówiącą, że nawet największą firmą należy kierować tak jakby była start-upem istniejącym dopiero jeden dzień. W 1997 r. Amazon przeprowadził jednak ofertę publiczną i zebrał od inwestorów 57 mln dolarów. Zaczął agresywną ekspansję i odbieranie udziałów w rynku tradycyjnym sieciom księgarni. W 1998 r. poszerzył usługi o sprzedaż muzyki i filmów online.
Spółka Bezosa przetrwała pęknięcie bańki internetowej na giełdzie w 2000 r., ale jeszcze w 2002 r. spekulowano o jej bankructwie. 2002 rok to również początek Amazon Web Services, czyli usług informatycznych świadczonych przez Amazon. Obecnie jest to część działalności przynosząca Amazonowi połowę przychodów. Z usług hostingowych w chmurze Amazonu korzystają m.in. Netflix i CIA. W 2007 r. pojawił się na rynku amazonowski czytnik ebooków Kindle, który okazał się wielkim hitem i pozwolił Amazonowi umocnić pozycję na rynku czytelniczym. Koncern Bezosa wykorzystywał również nowoczesne technologie do usprawnienia pracy swojego systemu dostaw. Obecnie w wielu jego magazynach pracują roboty, dostawami zarządzają algorytmy sztucznej inteligencji a do dostarczania towarów wykorzystywane są m.in. drony. Amazon zawsze stawiał na maksymalne skrócenie czasu dostaw oraz na ostrą konkurencję cenową. To pozwoliło mu stać się w 2013 r. największym internetowym sprzedawcą na świecie. W ostatnich latach ostra konkurencja ze strony Amazonu przyczyniła się do upadku wielu bardziej tradycyjnych sieci sprzedaży detalicznej w USA. Koncern mocno związał klientów ze sobą. 112 mln Amerykanów jest subskrybentami jego usługi Prime, w ramach której mają gwarantowane dostawy trwające maksymalnie jeden dzień, różnego rodzaju zniżki oraz dostęp do filmów i seriali w amazonowskim serwisie streamingowym MyPrime. W dziesiątkach milionów amerykańskich domów znajdują się inteligentne głośniki Amazon Echo. Zainstalowany na nich wirtualny, sterowany głosem asystent Alexa, pomaga m.in. w robieniu zakupów online, sterowaniu różnymi urządzeniami domowymi i odpowiada na pytania użytkowników wyszukując informacji w internecie. Amazon nieustannie rozszerza swoją działalność. Jest m.in. właścicielem sieci sklepów spożywczych Whole Foods. Należą też do niego sklepy Amazon GO, w których nie ma kas a zapłata za produkty brane przez klientów z półek jest automatycznie ściągana z ich kont. Do Jeffa Bezosa należy też m.in. dziennik „The Washington Post" oraz firma Blue Origin, która wysyła rakiety w Kosmos. Kapitalizacja Amazonu sięgała w środę 1,7 bln dolarów a majątek Bezosa był szacowny na 197 mld dolarów. W zestawieniu miliarderów Bloomberga, Bezos zajmuje drugie miejsce, za Elonem Muskiem.
Majątek Bezosa byłby jeszcze większy, gdyby nie przekazał jego sporej części (m.in. 25 proc. swoich udziałów w Amazonie) byłej żonie MacKenzie Scott w ramach postępowania rozwodowego. Założyciel Amazonu ożenił się z nią w 1993 r. a rozwiódł w 2019 r. Mają trójkę synów oraz córkę adoptowaną z Chin. Powodem ich rozwodu był romans Jeffa Bezosa z Lauren Sanchez (ur. 1969), dziennikarką i producentką telewizyjną. Szczegóły ich związku wyciekły do tabloidów, ale Sanchez jest wciąż uznawana za dziewczynę właściciela Amazonu.