Podczas gdy w 2019 r. Robinhood pożyczył akcje o wartości 674 mln dolarów, w 2020 r. wartość ta wzrosła o ponad 180 proc., do 1,9 mld dolarów. W ubiegłym roku firma otrzymała zezwolenie na pożyczenie papierów o wartości maksymalnie 4,6 mld dolarów. Tak znaczący skok jest możliwy dzięki rosnącej popularności brokera, który stał się głównym miejscem handlu akcjami szczególnie dla osób młodszych. Przyrost klientów związany jest również z brakiem prowizji za świadczone usługi.

Opisana powyżej praktyka pożyczania papierów m.in. funduszom hedgingowym jest popularna wśród domów maklerskich i traktowana jako znacząca gałąź przychodów. Na tle pozostałych brokerów Robinhooda wyróżnia fakt, że wiele firm, w które inwestują jego użytkownicy, to spółki, na których spadki chcą grać przedsiębiorstwa finansowe. Oznacza to, że z tytułu pożyczki tych akcji broker otrzymuje większe przychody.

W styczniu aplikacja stała się jednym z narzędzi, przy pomocy którego inwestorzy indywidualni podbili notowania spółek takich jak m.in. GameStop czy AMC Entertainment. Te wahania doprowadziły do ogromnych strat funduszy hedgingowych, szacowanych na miliardy dolarów. Aby lepiej kontrolować sytuację, w tamtym momencie spółka zdecydowała się zawiesić możliwość kupowania akcji wspomnianych firm, co spotkało się z krytyką ze strony inwestorów detalicznych. Zdaniem prezesa Robinhooda Vlada Teneva najlepszym sposobem na zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości jest skrócenie czasu rozliczenia krótkiej pozycji. Dodał również, że obecny system jest wadliwy.

Pierwsze działania dążące do wyjaśnienia sytuacji podjęto w lutym, a amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpoczęła przegląd informacji udostępnianych w mediach społecznościowych nie tylko na temat GameStop czy AMC Entertainment, ale też wszystkich notowanych spółek i ich wpływu na wahania kursu. Z tego powodu zawieszono już notowania kilkunastu firm.

Robinhood w swojej aplikacji nie zezwala na krótką sprzedaż akcji. Spółka ma w tym roku zadebiutować na amerykańskim parkiecie. Jej kapitalizacja szacowana jest na 20 mld dolarów. GSU