Przypomnijmy, że umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE ze stycznia nie obejmuje usług finansowych, pozostawiając londyńskie City w dużej mierze odcięte od swojego największego partnera handlowego. Teraz obie strony chcą dojść do porozumienia.

- Jesteśmy na dobrej drodze - powiedziała Mairead McGuinness, unijna komisarz ds. usług finansowych. Dodała jednak, że działania Wielkiej Brytanii w Irlandii Północnej utrudniają budowanie zaufania. Rząd brytyjski jednostronnie przedłużył okres karencji dla kontroli importu żywności do Irlandii Północnej, co według Brukseli naruszyło warunki umowy brexitowej.

Londyńskie City liczy na szybkie porozumienie obu gospodarek. Giełda na Wyspach ucierpiała z powodu brexitu i straciła z początkiem roku pozycję europejskiego centrum finansowego. Przypomnijmy, że w styczniu na parkietach w Holandii odnotowano większe obroty niż w Londynie.

Jednak Wielka Brytania ogłosiła już plany złagodzenia wymogów dotyczących IPO, aby zwiększyć atrakcyjność parkietu wśród firm fintech.

Rishi Sunak, brytyjski minister finansów zalecił Bankowi Anglii, aby wykazał się kreatywnością w utrzymaniu konkurencyjności londyńskiego City po brexicie.