Europa nie jest gotowa na reflację

Europejski Bank Centralny nie może sobie pozwolić na szybki wzrost rentowności obligacji państw Eurolandu. Kraje te są zbyt zadłużone. Musi więc dać rynkom sygnał do uspokojenia.

Publikacja: 06.03.2021 17:02

Europejski Bank Centralny musi znów pokazać, że potrafi zbić rentowności obligacji państw strefy eur

Europejski Bank Centralny musi znów pokazać, że potrafi zbić rentowności obligacji państw strefy euro. Ich szybki wzrost utrudniłby bowiem ożywienie gospodarcze.

Foto: AFP

Rynkowym wykresem, który w ostatnich tygodniach zajmował najwięcej uwagi inwestorów, był wzrost rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich. O ile na początku lutego rentowność ta zbliżała się do 1,1 proc., o tyle pod koniec miesiąca sięgała 1,6 proc. Wróciła więc do poziomu sprzed pandemii, choć sama pandemia i kryzys się jeszcze nie skończyły.

Fed sprawiał wrażenie, że bagatelizuje ten rynkowy ruch i uznaje go wyłącznie za zdrowy objaw ożywienia gospodarczego. Istotnie, gospodarka USA przechodzi teraz ożywienie, a wkrótce dostanie nowy impuls wzrostowy w postaci pakietu stymulacyjnego wartego 1,9 bln USD. Wzrost rentowności obligacji dotknął jednak też Europy. W przypadku włoskich dziesięciolatek rentowność wahała się w lutym od 0,45 proc. (po ogłoszeniu, że Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, stworzy nowy włoski rząd) do 0,8 proc. w końcówce miesiąca. Wzrost rentowności francuskich papierów dziesięcioletnich przebiegał od minus 0,25 proc. na początku lutego do plus 0,02 proc. w jego ostatnim tygodniu. Rentowność niemieckich dziesięciolatek wzrosła w ciągu miesiąca o około 50 pkt baz., sięgając minus 0,23 proc. Rykoszetem dostały też polskie obligacje, których rentowność skoczyła z 1,2 proc. do 1,57 proc.

Pozostało 85% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale