Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.03.2021 14:42 Publikacja: 08.03.2021 14:42
Wiele obszarów Chin to centra przemysłowe, które w ostatnich latach wyraźnie traciły na znaczeniu.
Foto: Bloomberg
– Nasz kraj osiągnął całościowe zwycięstwo w wojnie przeciwko ubóstwu. Według obecnych standardów 98,99 mln ludzi zamieszkujących tereny wiejskie zostało wyciągniętych z biedy. Wszystkie ubogie gminy i wioski zostały wyciągnięte z ubóstwa. To prawdziwy cud na ziemi – mówił chiński prezydent Xi Jinping na partyjnej konferencji pod koniec lutego. Jego radości trudno się dziwić. Wszak w zeszłym roku Chiny były jedną z nielicznych gospodarek, które doświadczyły wzrostu PKB. Cały rok przyniósł wzrost gospodarczy wynoszący 2,3 proc., a czwarty kwartał aż 6,5 proc. r./r. Najbardziej optymistyczne prognozy na 2021 rok mówią o wzroście PKB wynoszącym 10,5 proc. Przed końcem tej dekady gospodarka chińska może stać się większa od amerykańskiej, a do 2035 r. podwoić się. Chiny są obecnie krajem z największą klasą średnią na świecie i największą liczbą miliarderów. Nie da się więc zaprzeczyć, że w ostatnich latach miliony ludzi wyszły tam z biedy. Czy jednak odniosły już one „miażdżące zwycięstwo" nad biedą? Skoro jest tak dobrze, to czemu od czasu do czasu widać oznaki niezadowolenia społecznego na „głębokiej prowincji"? Czy rozwój gospodarczy w wielu regionach Chin nie został w ostatnich latach zaniedbany?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas