Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.03.2021 09:47 Publikacja: 28.03.2021 09:47
Paryskie bulwary świecą pustkami, po wprowadzeniu kolejnego lockdownu. Powrót europejskich miast do normalnego życia wydaje się być osiągalny w ciągu kilku miesięcy, ale może się jeszcze dalej opóźniać.
Foto: Adobestock, JEROME LABOUYRIE
Czy strefę euro czeka nie tylko stracona wiosna, ale również stracone lato? Stosunkowo wolne tempo realizacji programów szczepień w Unii Europejskiej może popsuć tegoroczny sezon turystyczny, co uderzyłoby w gospodarki państw południa Eurolandu. Tak scenariusz kreślą m.in. analitycy Morgan Stanley. „W zeszłym roku, bez szczepionek, Europa ocaliła część swojego sezonu letniego, za pomocą restrykcji oraz dzięki zmianom pogody, które od wiosny przyczyniały się do zmniejszenia tempa zakażeń. Teraz jesteśmy jednak sceptyczni, że może to się powtórzyć w tym roku, biorąc pod uwagę nowe szczepy wirusa, które są bardziej zaraźliwe i groźniejsze" – pisze Jacob Nell, ekonomista Morgan Stanley. Sektor turystyczny odpowiada za 13,7 proc. PKB Grecji i 12,4 proc. PKB Hiszpanii. W zeszłym roku liczba turystów zagranicznych w Hiszpanii spadła do 19 mln z 84 mln rok wcześniej. Spadek ten przyniósł gospodarce straty wynoszące 106 mld euro i przyczynił się do tąpnięcia PKB o 11 proc. Hiszpański rząd liczy, że w tym roku wzrost gospodarczy sięgnie 6,8 proc. Kolejny zepsuty sezon wakacyjny może jednak te plany zepsuć. „Może być potrzebne więcej pomocy. Drugie stracone lato znacząco zwiększyłoby różnice gospodarcze w strefie euro. Wiele buforów zostało już zużytych podczas pierwszego załamania, widzimy więc zwiększone ryzyko dodatkowych strat gospodarczych" – dodaje Nell.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas