Pakietówki, które zbulwersowały Wall Street

Goldman Sachs Group w piątek zrealizował potężne transakcje pakietowe akcjami o wartości 10,5 miliarda dolarów. Przyczyniły się one do przeceny wielu spółek o łącznie 35 miliardów dolarów - od chińskich gigantów technologicznych po amerykańskie koncerny mediowe.

Publikacja: 28.03.2021 15:49

Pakietówki, które zbulwersowały Wall Street

Foto: Bloomberg

Przed otwarciem piątkowej sesji w Nowym Jorku Goldman Sachs sprzedał warte 6,6 mld dolarów akcje Baidu Inc, Tencent Music Entertainment Group oraz Vipshop Holdings, a później „sypnął” walorami ViacomCBS Inc., Discovery Inc., Farfetch Ltd., iQiyi Inc. oraz GSX Techedu Inc za łącznie 3,9 mld USD.

- Czegoś takiego o tak dużej skali jeszcze nie widziałem w ciągu mojej 25-letniej kariery – przyznał Michel Keusch, zarządzający portfelem w Bellevue Asset Management AG w Szwajcarii.

Transakcje pakietowe w których ceny zwykle negocjowane są poza rynkiem nie są niczym nadzwyczajnym, ale tym razem uczestników rynek zbulwersowała skala transakcji i ich częstotliwość w godzinach normalnego handlu na Wall Street.

Zdumiały one też m.in. Olivera Porsche, wiceszefa firmy inwestycyjnej Wealthspire Advisors, zarządzającej aktywami o wartości 12 miliardów dolarów.

- Czy to już się skończyło, czy też powtórzy się w poniedziałek i wtorek- zastanawiał się Porsche w rozmowie z Bloombergiem.

Ta sytuacja niepokoi go, gdyż nie zna wszystkich odpowiedzi na kluczowe pytania. Nie wiadomo czy była to likwidacja jakiegoś funduszu, czy coś więcej, ani jaki był tego powód.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?