Prognozy MFW. Ożywienie spotęguje nierówności

Na spektakularne ożywienie gospodarcze w tym roku liczyć mogą głównie najbogatsze kraje, w których sprawnie przebiega akcja szczepień, a rządy nie zaciskają pasa.

Publikacja: 06.04.2021 14:12

Prognozy MFW. Ożywienie spotęguje nierówności

Foto: Adobestock

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 6 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc., po spadku o 3,3 proc. w 2020 r. – ocenia obecnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej flagowej publikacji „World Economic Outlook". W styczniu oceniał perspektywy światowej gospodarki nieco ostrożniej. Oczekiwał zwyżki globalnego PKB w tym i w kolejnym roku o – odpowiednio – 5,5 i 4,2 proc.

Waszyngtońska instytucja podkreśla jednak, że rewizja jej prognoz jest podyktowana głównie poprawą perspektyw gospodarek wysokorozwiniętych. Dotyczy to w szczególności USA, gdzie PKB w tym roku według MFW zwiększy się o 6,4 proc., zamiast o 5,1 proc., a w 2022 r. o 3,5 proc. zamiast o 2,5 proc. To zasługa potężnych bodźców fiskalnych, które amerykańskiej gospodarce aplikuje administracja Joe Bidena, ale też szybko postępującej akcji szczepień.

- Dzięki temu USA to jedyna duża gospodarka, której PKB w świetle obecnych prognoz w 2022 r. przekroczy poziom, który miał osiągnąć w scenariuszu sprzed pandemii – napisali we wtorkowym raporcie ekonomiści waszyngtońskiej instytucji.

Perspektywy gospodarki strefy euro MFW także ocenia dziś nieco lepiej niż w styczniu, ale gorzej niż jeszcze w październiku ub.r. Obecnie ekonomiści Funduszu sądzą, że PKB unii walutowej zwiększy się w tym roku o 4,4 proc., a w przyszłym roku o 3,8 proc., po załamaniu o 6,6 proc. w 2020 r.

„Ścieżki ożywienia gospodarczego niebezpiecznie się rozbiegają, gdyż kraje, które wolniej szczepią przeciwko Covid-19, mają mniejszą przestrzeń do prowadzenia polityki wspierającej gospodarkę lub w większym stopniu polegają na turystyce, radzą sobie gorzej niż inne" – podkreślają ekonomiści z MFW. Wskazują w tym kontekście, że gospodarki rozwijające się nie mogą w większości liczyć na tak szybką odbudowę aktywności ekonomicznej po pandemii jak kraje rozwinięte.

Prognozy MFW dla Polski, choć lepsze niż w październiku (w styczniu nie były aktualizowane), pozostają ostrożne. Waszyngtońska instytucja spodziewa się, że polski PKB w tym roku zwiększy się o 3,5 proc., a w 2022 r. o 4,5 proc., po zniżce o 2,7 proc. w 2020 r. W poprzedniej edycji „WEO" Fundusz spodziewał się w tym roku odbicia aktywności w polskiej gospodarce o 4,6 proc., ale wtedy jeszcze szacował, że w 2020 r. zmalała ona o 3,6 proc.

Dla porównania, ankietowani przez „Parkiet" i „Rzeczpospolitą" na przełomie marca i kwietnia ekonomiści przeciętnie przewidują, że w tym roku PKB Polski zwiększy się o 4,1 proc., a w 2022 r. o 4,7 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?