Jak wynika z danych firmy analitycznej Refinitiv, w I kwartale 2021 r. ogłoszono fuzje i przejęcia o wartości 1,3 bln USD. Oznacza to wzrost o 94 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano od 1980 r., kiedy firma rozpoczęła zbieranie danych. Ponadto to już trzeci kwartał z rzędu, w którym wartość transakcji przekroczyła 1 bln USD.
Największy szał panuje w sektorze technologicznym. W I kwartale ogłoszono transakcje o wartości 274 mld USD, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Rynek napędzany jest również przez transakcje ze spółkami specjalnego przeznaczenia (SPAC). Firmy te wchodzą na giełdę, aby pozyskać kapitał na przejęcie. Według Refinitiv SPAC ogłosiły w sumie w I kwartale 110 transakcji o łącznej wartości 232 mld USD.
Boom w branży fuzji i przejęć to świetna wiadomość dla banków inwestycyjnych, które doradzają firmom i prowadzą transakcje. Refinitiv szacuje, że opłaty w bankowości inwestycyjnej przekroczyły w I kwartale 39 mld USD, co jest najlepszym okresem od 2000 r. Najwięcej zarabiają takie banki jak JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Morgan Stanley.
II kwartał również zapowiada się bardzo dobrze. Przykładem jest ogłoszona w poniedziałek przez Microsoft informacja o przejęciu Nuance. Gigant z Doliny Krzemowej zapłaci 16 mld USD za firmę, która zajmuje się m.in. systemami rozpoznawania mowy opartymi o sztuczną inteligencję. To drugie co do wielkości przejęcie Microsoftu w historii, po zakupie w 2016 r. LinkedInu za 26 mld USD.