Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.04.2021 13:35 Publikacja: 17.04.2021 13:35
Brytyjczycy mogą już napić się piwa w pubach. Na razie tylko w ich ogródkach piwnych, ale być może pod koniec czerwca już pod dachem. Wielu Europejczyków może im zazdrościć odzyskanej swobody.
Foto: AFP
Niezależnie od tego, jak oceniamy brexit (a powodów, by oceniać go negatywnie, jest wiele), to Wielka Brytania wydaje się być obecnie znacznie bliżej wyjścia z kryzysu koronawirusowego niż Unia Europejska. W poniedziałek rozpoczął się bowiem w Wielkiej Brytanii drugi etap odmrażania gospodarki. Można już się tam napić piwa w pubie, pójść na siłownię czy do fryzjera, przed modnymi sklepami na londyńskiej Oxford Street ustawiają się spore kolejki. Rządowy harmonogram przewiduje, że najwcześniej od 17 maja zostaną zniesione restrykcje dotyczące kontaktów międzyludzkich na świeżym powietrzu, wewnątrz pubów i restauracji będzie mogło się spotykać do sześciu osób, a hotele znów będą czynne. Być może 21 czerwca zostaną zniesione ostatnie restrykcje dotyczące kontaktów społecznych. Jest to możliwe, gdyż już ponad 40 mln Brytyjczyków przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Naukowcy z University Collage London szacują natomiast, że populacja Wielkiej Brytanii mogła już 12 kwietnia osiągnąć tzw. odporność stadną na Covid-19, czyli że 75 proc. mieszkańców nabyło przeciwciała albo po przejściu infekcji, albo po zaszczepieniu. (Te szacunki są oczywiście kwestionowane, bo oficjalne dane mówią, że Covid-19 przechorowało w Wielkiej Brytanii ponad 4 mln ludzi). Liczba nowych zakażeń spadła już jednak poniżej 2 tys. dziennie i wróciła do poziomu z sierpnia 2020 r. Wszyscy liczą, że kraj uniknie kolejnej fali, choć oczywiście ten optymizm może zostać poważnie zakłócony przez ewentualne nowe mutacje koronawirusa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas