Nastroje nad Renem jak przed pandemią

W kwietniu, pomimo utrzymywanych przez rząd antyepidemicznych restrykcji, nastroje tamtejszych przedsiębiorstw ponownie się poprawiły i są najlepsze od niemal dwóch lat.

Publikacja: 26.04.2021 11:30

Nastroje nad Renem jak przed pandemią

Foto: Bloomberg

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorstw do gospodarki, obliczany przez instytut Ifo, wzrósł w kwietniu do 96,8 pkt z 96,6 pkt w marcu. Choć ekonomiści przeciętnie spodziewali się większej zwyżki tego barometru koniunktury, kwietniowy wynik trudno uznać za rozczarowujący. Wskaźnik Ifo poprzednio wyżej był w połowie 2019 r.

Indeks monachijskiego instytutu odzwierciedla ocenę bieżącej sytuacji przedsiębiorstw oraz ich oczekiwania na najbliższą przyszłość. W kwietniu, co okazało się dla ekonomistów sporym zaskoczeniem, wzrosła pierwsza z tych składowych, podczas gdy druga spadła.

Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji w biznesie wzrósł do najwyższego od lutego ub.r. poziomu 94,1 pkt z 93,1 pkt w marcu, z kolei wskaźnik oczekiwań zmalał ze 100,3 pkt do 99,5 pkt. Pozostał jednak zdecydowanie wyżej niż w jakimkolwiek miesiącu 2020 r.

– W kontekście bieżącej słabości gospodarki, która wkrótce może ustąpić w związku ze stopniowym znoszeniem restrykcji, na co pozwolić powinien postęp w szczepieniach, spodziewaliśmy się odwrotnej sytuacji – przyznał Claus Vistesen, ekonomista z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics. Jednym z wyjaśnień nieintuicyjnego pogorszenia w prognozach przedsiębiorstw mogą być niedobory niektórych komponentów, na które skarży się 45 proc. z nich, oraz rosnące koszty frachtu. Choć problemy obecnie nie paraliżują rozwoju niemieckich firm, są źródłem obaw.

Kwietniowa zwyżka wskaźnika Ifo to niemal wyłącznie efekt dalszej poprawy nastrojów w niemieckim przemyśle. W kwietniu są one najlepsze od maja 2018 r. Optymizmu przybyło również w handlu, ale w budownictwie i w usługach nastroje się pogorszyły.

Dobra koniunktura w niemieckim przemyśle to jedno ze źródeł siły tego sektora w Polsce. W marcu, jak podał w poniedziałek GUS, wartość nowych zamówień składanych w polskim przemyśle podskoczyła o 33,1 proc., przy czym wartość zamówień eksportowych wzrosła o 37,7 proc., najbardziej od czterech lat.

Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Gospodarka światowa
Warren Buffett: jego decyzje i przemyślenia inwestycyjne
Gospodarka światowa
Klienci giełdy FTX odzyskają pieniądze wraz odsetkami