Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.06.2021 05:00 Publikacja: 14.06.2021 05:00
Foto: Adobestock
Od początku marca do ostatniego tygodnia maja depozyty w amerykańskich bankach wzrosły o 411 mld USD do 17,09 mld USD. Tempo to było prawie cztery razy większe od średniej z ostatnich lat, ale mniejsze niż w zeszłym roku. Od wybuchu pandemii depozyty powiększyły się o prawie 4 bln USD. Zwykle wysoki poziom depozytów powinien być czynnikiem działającym na korzyść banków, gdyż te środki pozwalają im na większą kreację pożyczek. Obecnie jednak spółki zapożyczają się mniej chętnie. O ile w lutym 2020 r. pożyczki w amerykańskim systemie bankowym stanowiły 75 proc. depozytów, o tyle w maju 2021 r. już tylko 61 proc. Marża odsetkowa netto, czyli kluczowy wskaźnik mówiący, ile banki zarabiają na pożyczkach, była w I kwartale 2021 r. rekordowo niska i wynosiła 2,68 proc. Tymczasem regulacje nakazują bankom utrzymywać kapitał wynoszący co najmniej 3 proc. ich aktywów. Po wybuchu pandemii wprowadzono ulgę, wyłączającą z obliczeń tego wskaźnika kapitał trzymany przez banki na depozytach w banku centralnym. W marcu jednak Fed cofnął tę ulgę. Dalszy wzrost depozytów może zmusić więc niektóre banki do zbierania większego kapitału.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Friedrich Merz niespodziewanie nie uzyskał poparcia Bundestagu dla swojej kandydatury na nowego kanclerza Niemiec. Może on jednak próbować dalej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele walut krajów Azji Wschodniej solidnie umocniło się wobec dolara amerykańskiego.
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas