Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To właśnie dobre wyniki rynków akcji spowodowały, że majątki gospodarstw podskoczyły o 3,2 bln dolarów. Drugim najważniejszym czynnikiem okazały się rosnące ceny nieruchomości – odpowiadały za wzrost o 1 bln dolarów. W porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2020 r. w I kw. środki amerykańskich rodzin powiększyły się łącznie o 5 bln dolarów.
Warto dodać, że salda kont oszczędnościowych urosły o 850 mld dolarów do łącznej kwoty 14,5 bln dolarów. Jednocześnie zwiększyło się zadłużenie gospodarstw domowych, które w I kw. rosło w ujęciu rocznym w tempie 6,5 proc., podczas gdy w IV kw. było to 6,2 proc. Jak podkreślili eksperci Fedu, głównym powodem takiego stanu rzeczy są liczne rządowe pakiety pomocowe, m.in. czeki dla obywateli wprowadzone przez Donalda Trumpa i Joego Bidena. Oba programy, dzięki którym do Amerykanów popłynęło odpowiednio 600 dolarów oraz 1,4 tys. dolarów, kosztowały rząd USA 2,8 bln dolarów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.