Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Węgierski Bank Narodowy podwyższył główną stopę procentową z 0,6 do 0,9 proc. Jest pierwszym bankiem centralnym z Grupy Wyszehradzkiej, który zdecydował się na ten krok. Średnio prognozowano podwyżkę do 0,85 proc. Stopa depozytowa pozostała na poziomie minus 0,5 proc.
Podwyżkę stóp zapowiedział w zeszłym miesiącu Barnabas Virag, wiceprezes węgierskiego banku centralnego. Mówił on wówczas, że Narodowy Bank Węgier będzie stopniowo zacieśniał politykę, by powstrzymać inflację. Inflacja na Węgrzech wyniosła w maju 5,1 proc. r./r. i była wyższa od celu wyznaczonego przez bank centralny. Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, ostrzegał natomiast, że jego kraj ryzykuje sprowokowanie ataku spekulacyjnego, jeśli będzie zbyt długo utrzymywał niskie stopy procentowe. Wskazał, że budżet przygotowywany na 2022 r., czyli rok wyborów parlamentarnych, może dodatkowo podsycić inflację. Trzeba więc wcześniej podnosić stopy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.