Czy rynki wschodzące mają potencjał?

Rynki wschodzące według ekspertów Citi mają dobre perspektywy, a szansą na przyciągnięcie nowych inwestycji jest m.in. globalne przetasowanie w łańcuchu dostaw. Ważne będzie jednak spełnianie kwestii zrównoważonego rozwoju.

Publikacja: 01.07.2021 05:00

Czy rynki wschodzące mają potencjał?

Foto: Adobestock

Specjaliści z banku Citi na jednym z paneli wideokonferencji „Citi Media Summit" poruszyli kwestie związane z rynkami wschodzącymi z regionu EMEA – Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Eksperci podkreślali, że pandemia nie pozostała bez wpływu na kraje z tego regionu. Państwa podejmowały jednak działania związane ze stymulowaniem gospodarki, co spowodowało, że obecnie na rynku jest bardzo duża płynność.

Wyzwaniem pozostaje tempo szczepień, jednak perspektywy przyciągnięcia zagranicznych inwestycji na te rynki są optymistyczne.

– W niektórych krajach poziom zaszczepienia jest niestety poniżej tego, jaki obserwujemy w USA czy niektórych krajach azjatyckich czy europejskich. Będzie to wyzwaniem dla tych rynków. Jednak pod innymi względami rynki wschodzące oferują bardzo wysokie możliwości wzrostu – mówiła Ebru Pakcan, szefowa regionu EMEA Emerging Markets w Citi. Ponadto niektóre rynki wykazały się bardzo wysoką odpornością na zawirowania i zdołały szybko się odbić.

Szansą na zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) na rynkach wschodzących jest m.in. zmieniający się globalny łańcuch dostaw. Wiele globalnych koncernów dokonuje zmian w tym zakresie, a rynki wschodzące mogą być beneficjentami tych przetasowań. Jak podkreślili prelegenci, widać już efekty tych zmian.

– Już dostrzegamy takie działania. Jednym z takich rynków jest Turcja, a także niektóre kraje ze wschodniej Afryki – dodała Ebru Pakcan.

Z kolei Grant Carson, dyrektor regionu Turcji, Rosji, Ukrainy i Kazachstanu w Citi, stwierdził, że niektóre kraje muszą zdywersyfikować swoje gospodarki, wzmocnić cyfryzację oraz brać pod uwagę kwestie ESG – środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.

– Rządy, które będą umiały dostosować ESG do zmian gospodarki, najmocniej skorzystają – stwierdził Carson.

Jednak Rizwan Shaikh, dyrektor bankowości korporacyjnej regionu EMEA Emerging Markets w Citi, dodał, że czynnikiem, który może osłabić pozycję rynków wschodzących, jest jastrzębia polityka banków centralnych, co zdarzało się już w przeszłości. dos

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?