Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.07.2021 10:46 Publikacja: 03.07.2021 10:21
W Moskwie wprowadzano ostatnio nowe restrykcje pandemiczne, ale wpłyną one w dosyć ograniczony sposób na gospodarkę całej Rosji.
Foto: Bloomberg, andrey rudakov
Rosja przez pewien czas była krajem przedstawianym jako wzór do naśladowania przez część koronasceptyków. Podczas jesienno-zimowej fali pandemii restrykcje były tam dużo mniejsze niż w niemal wszystkich krajach Europy (poza Białorusią i Szwecją). W grudniu oficjalna liczba zgonów na Covid-19 dochodziła w Rosji do 624 dziennie, a potem stopniowo spadała. W maju i czerwcu kraj dotknęła jednak kolejna fala zakażeń wirusów, a oficjalna liczba zgonów przebiła grudniowy szczyt i doszła pod koniec czerwca do 649. Mowa o państwie, które opracowało trzy własne szczepionki przeciwko Covid-19 i chwaliło się, że najbardziej znana z nich – Sputnik V – jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza od preparatów zachodnich koncernów. Co z tego jednak, że Rosja posiada własne szczepionki, skoro Rosjanie im nie ufają i nie za bardzo chcą się szczepić? Pod koniec czerwca zaczepione pełną dawką było tam jedynie 11 proc. populacji. Rosja pod tym względem wypadała gorzej nie tylko od Polski (34 proc.), ale też od Turcji (18 proc.), Meksyku (15 proc.) czy Brazylii (12 proc.). W majowym sondażu Centrum Lewady 62 proc. Rosjan stwierdziło, że nie jest gotowych na zaszczepienie Sputnikiem V. Inny sondaż pokazał, że 42 proc. nie chce się szczepić żadnym preparatem przeciwko Covid-19. Rosja jest często oskarżana o to, że rozpowszechnia antyszczepionkową dezinformację w internecie, ale, jak widać, tego typu treści są bardzo chętnie przyjmowane przez samych Rosjan. Kreml zaczyna więc dawać im do zrozumienia, że muszą się zaszczepić. Prezydent Władimir Putin zagroził już, że niezaszczepieni nie będą mieli możliwości pracy w niektórych zawodach w Rosji, a w Moskwie wprowadzane są paszporty szczepionkowe do użytku wewnętrznego. Bez okazania odpowiedniego kodu QR nie będzie można wchodzić m.in. do lokali gastronomicznych. Pierwszego dnia po wprowadzeniu tego systemu ruch w moskiewskich restauracjach zmniejszył się o 90 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas