Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.07.2021 10:31 Publikacja: 27.07.2021 10:31
6 zdjęć
ZobaczMegalityczne świątynie w Mnajdra i w pobliskim Hagar Qim przetrwały tysiące lat i pokazują kunszt budowniczych z zamierzchłej przeszłości.
Foto: Archiwum
Malta jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który ogłosił, że osiągnął tzw. odporność populacyjną przeciwko Covid-19. W czerwcu zniósł on znaczną większość restrykcji pandemicznych. To wyspiarskie państwo, mające powierzchnię mniejszą od Warszawy, stało się bezpieczną przystanią dla turystów z całej Europy. Choć pieniądze z turystyki są dla Maltańczyków pokaźnym źródłem dochodów (sektor ten odpowiadał w 2019 r. za 12 proc. PKB), to jednak władze zachowały sporą ostrożność przy otwieraniu się na przybyszów z innych krajów. Gdy na początku drugiego tygodnia lipca przyleciałem na Maltę, wymagany był ode mnie paszport covidowy lub negatywny wynik testu. W dniu mojego przylotu władze informowały o 55 przypadkach nowych zakażeń. Dotknęły one głównie uczniów szkół językowych, którzy przybyli z negatywnymi wynikami testów. Jak widać, testy okazały się mało wiarygodne. Kilka dni później Malta ogłosiła więc, że będzie wpuszczać tylko w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców (złagodziła jednak na ten rygor pod naciskiem UE, pozwalając na wjazd też osobom z negatywnymi testami, od których jest jednak wymagane przejście kwarantanny). – Jest tutaj sporo obaw dotyczących kolejnej fali koronawirusa. Z tego powodu rząd się jeszcze nie wycofuje z wypłacania specjalnych zasiłków pandemicznych. Mogłoby się okazać, że zrobił to przedwcześnie – stwierdził Adrian, taksówkarz, który mnie wiózł z lotniska do hotelu. Skoro taka niepewność panuje w kraju, w którym 71 proc. populacji jest w pełni zaszczepione, to co mają powiedzieć mieszkańcy państw mniej zaawansowanych w programie szczepień?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas