Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.08.2021 05:00 Publikacja: 03.08.2021 05:00
Chuck Schumer, lider demokratów w Senacie
Foto: Bloomberg
– Minęły dekady, odkąd Kongres zatwierdził tak wielkie inwestycje. Składam hołd ciężkiej pracy, która została wykonana przez wszystkich – zadeklarował Chuck Schumer, przewodniczący demokratycznej większości w Senacie.
W marcu prezydent Joe Biden zaproponował pakiet stymulacyjny dla infrastruktury wart 2,25 bln USD. Na tak duże wydatki nie chcieli się jednak zgodzić republikanie oraz trzech umiarkowanych senatorów demokratycznych. Grupa składająca się z kilkunastu przedstawicieli obu głównych partii opracowała więc projekt kompromisowy opiewający na 1 bln USD. 450 mld USD z tej sumy to inwestycje, które zatwierdzono już wcześniej. Pozostałe 550 mld USD to nowe wydatki, które mają być zrealizowane w ciągu pięciu lat. 110 mld USD z tego pakietu ma pójść na infrastrukturę drogową (Biden proponował 159 mld USD), 73 mld USD na sieci energetyczne, 40 mld USD na mosty, 39 mld USD na unowocześnienie transportu publicznego, 66 mld USD na koleje, 65 mld USD na infrastrukturę związaną z internetem szerokopasmowym (prezydent chciał, by poszło na to 100 mld USD), 50 mld USD na infrastrukturę wodną, 25 mld USD na lotniska, 17 mld USD na porty morskie, a 7,5 mld USD na pojazdy elektryczne. W senackim projekcie nie znalazło się m.in. 400 mld USD, które Biden chciał przeznaczyć na domy starców i placówki opieki nad niepełnosprawnymi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas