Giganci odkładają powrót do biur

Spółki z Wall Street boją się delty.

Publikacja: 07.08.2021 08:42

Giganci odkładają powrót do biur

Foto: Bloomberg

Wiele spółek notowanych w USA wycofuje się z planów powrotu do pracy stacjonarnej w najbliższym czasie. Powodem jest rosnąca liczba zakażonych wariantem delta.

Pod koniec tygodnia wiele dużych amerykańskich spółek powiedziało pracownikom, że co najmniej do września nie powrócą oni do pracy w biurze. Warto zauważyć, że wśród nich są takie spółki, jak BlackRock, Wells Fargo i inni finansowi giganci z Wall Street, którzy mocno naciskali na powrót do pracy stacjonarnej.

Spółki nie mogą sobie jednak pozwolić na takie ryzyko w czasie, gdy liczba zakażonych wariantem delta wyraźnie rośnie. Wielu pracowników korporacji dojeżdża do pracy komunikacją miejską, przez co stają się narażeni na infekcję.

Lista firm, które odkładają w czasie powrót do biura, obejmuje już takie spółki, jak ViacomCBS, US Bank, Twitter, Facebook, Lyft, Google, Amazon, CNN i The New York Times. Nie oznacza to jednak, że firmy na tym ucierpią. Większość tych spółek od wielu miesięcy pracuje w modelu zdalnym i wypracowano już strategie, które pozwalają na prowadzenie działalności bez zakłóceń. Ponadto na razie większość firm przesuwa powrót do biura o miesiąc. Kluczowe będą jednak kolejne tygodnie, które pokażą, jak silna jest kolejna fala pandemii.

Niektóre firmy już zakładają, że praca stacjonarna nie wróci w tym roku. Przykładem jest Amazon, którego pracownicy w wielu krajach, w tym w USA, mieli zacząć wracać do biura od września, ale termin został przesunięty na styczeń. Gigant handlu e-commerce argumentuje decyzję rozprzestrzenianiem się wariantu delta.

Opóźnienie powrotu do pracy stacjonarnej może jednak mieć znaczny wpływ na wiele sektorów w gospodarce. Specjaliści wskazują, że narażone na straty będą restauracje, bary, pralnie, firmy taksówkarskie oraz inne przedsiębiorstwa, które zarabiają dzięki pracownikom okolicznych korporacji.

– Jeśli okaże się, że duża liczba firm się nie otwiera, a wieżowce pozostają puste, będzie to cios dla okolicznych społeczności – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?