Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chiński Narodowy Urząd Statystyczny podał, że PPI wzrosła o 9,5 proc. rok do roku, wobec oczekiwanych przez ekonomistów 9 proc. To najszybsze tempo od sierpnia 2008 r. Dong Lijuan, urzędnik NBS, stwierdził, że przemysł węglowy, chemiczny i metalowy przyczyniły się do znacznego wzrostu cen w sierpniu.
Ceny węgla w Chinach wzrosły we wtorek do rekordowo wysokiego poziomu z powodu obaw o dostawy. Jednak zdaniem Juliana Evansa-Pritcharda, ekonomisty ds. Chin w Capital Economics, ceny węgla i metali przemysłowych prawdopodobnie spadną wraz ze spadkiem aktywności budowlanej w sektorze nieruchomości i spowolnieniem tempa udzielania kredytów. Ponadto wysoka baza z końca ubiegłego roku prawdopodobnie obniży odczyt PPI w kolejnych miesiącach. – Wątpimy, aby inflacja cen producenckich znacznie wzrosła – powiedział Evans-Pritchard.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.