Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ubiegłym roku na świecie moc farm podskoczyła o 6,1 GW, co oznaczało niewielki spadek względem rekordowych 6,2 GW w 2019 r. W tym roku ta wartość ma sięgnąć 12 GW, co związane jest głównie z inwestycjami w Chinach. Państwo Środka już trzeci rok z rzędu jest światowym liderem pod względem mocy zainstalowanych farm wiatrowych offshore. Do końca dekady Chiny mają prześcignąć Wielką Brytanię, generując z farm wiatrowych najwięcej mocy na świecie. – Morska energetyka wiatrowa bije światowe rekordy mocy, obniża ceny prądu i wprowadza znaczące innowacje. Znajdujemy się jednak w sytuacji zagrożenia klimatycznego i nie możemy zadowalać się jedynie skalą bicia kolejnych rekordów. Skala zmian, jaką musimy osiągnąć, aby uratować planetę, znacząco wykracza poza dotychczasowe wyniki – stwierdził Ben Backwell, prezes GWEC.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.