Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.09.2021 18:35 Publikacja: 12.09.2021 12:10
Atak islamskich terrorystów na wieże WTC w Nowym Jorku wywołał szok na całym świecie. Dał początek serii wstrząsów geopolitycznych, które odczuwamy do dzisiaj. Niektórzy dopatrują się też jego związków z globalnym kryzysem finansowym.
Foto: AFP
Gdy 11 września 2001 r. porwane przez terrorystów samoloty pasażerskie rozbijały się o wieże World Trade Center i Pentagon, przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden raczej nie liczył na to, że ten atak powali Amerykę na kolana. Spodziewał się jednak, że sprowokuje on USA do wojny trwającej wiele lat, która w końcu zmęczy supermocarstwo i skłoni je do wycofania się z Bliskiego Wschodu. Czy cel bin Ladena został zrealizowany? Częściowo tak. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Brown, od dziesięciu lat pracujących nad projektem kosztów wojny, w konfliktach będących konsekwencjami zamachów z 11 września 2001 r. (Afganistan, Irak, Syria, Jemen, Somalia itp.) zginęło od 897 tys. do 929 tys. ludzi, z czego 264 tys.–387 tys. cywilów i nieco ponad 7 tys. amerykańskich żołnierzy. Koszt tych wojen dla USA został wyceniony na 8 bln USD. 2,1 bln USD z tej sumy to wydatki poniesione bezpośrednio przez Departament Obrony USA, 1 bln USD to odsetki od długu a 2,2 bln USD to zobowiązania związane z opieką zdrowotną do 2050 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas