Giełdy Trójmorza poszukają obszarów do współpracy

W najbliższy czwartek i piątek warszawska GPW organizuje drugą edycję konferencji, która ma zacieśniać relacje między rynkami regionu. „Parkiet" zaprasza na wywiady z najważniejszymi uczestnikami wydarzenia.

Publikacja: 06.10.2021 05:00

Foto: bse

Trójmorze nie pozostaje pustym hasłem. Warszawska giełda organizuje drugą edycję konferencji poświęconej współpracy giełd tego regionu. Ma to być jeden z najważniejszych punktów trwających w tym roku obchodów 30-lecia GPW, których patronem honorowym jest prezydent Andrzej Duda.

Oczekiwania giełdy

Przedstawiciele GPW podkreślają, że rozpoczynająca się w czwartek dwudniowa konferencja będzie doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy w zakresie rozwoju rynku kapitałowego regionu Trójmorza, w którym GPW odgrywa kluczową rolę. Mocny nacisk ma być także położony na wymianę doświadczeń w obszarze technologii informatycznych oraz produktów z nią związanych.

– Inicjatywa Trójmorza, która powstała przed sześcioma laty, przybiera coraz szerszy wymiar. Jako giełdy i rynki kapitałowe regionu wpisujemy się w nią w naturalny sposób. Widzimy wyraźne i praktyczne korzyści płynące z naszej współpracy – wskazuje Marek Dietl, prezes GPW.

Jak dodaje, efekty są widoczne na różnych płaszczyznach. – Inicjatywa Trójmorza, która powstała przed sześcioma laty, przybiera coraz szerszy wymiar. Jako giełdy i rynki kapitałowe regionu wpisujemy się w nią w naturalny sposób. Widzimy wyraźne i praktyczne korzyści płynące z naszej współpracy – podkreśla Dietl.

Plan konferencji

Konferencja giełd Trójmorza będzie podzielona na dwie części. Pierwszego dnia w centrum uwagi będzie GPW. W debacie „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej" udział wezmą m.in. Alexander Saveliev z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Nikoloz Gagua z Narodowego Banku Gruzji oraz Davit Nahapetyan z Centralnego Banku Armenii. W czwartek mowa będzie także o technologii, która w grupie GPW odgrywa coraz ważniejszą rolę. Będzie o niej opowiadał Witold Wiliński, prezes GPW Tech.

Piątek będzie z kolei poświęcony już współpracy giełd Trójmorza. Drugi dzień imprezy rozpocznie się wystąpieniem Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie przewidziany jest panel pod tytułem „Wykorzystać siłę kooperacji". Dyskusję poprowadzi szef warszawskiej giełdy Marek Dietl, a udział w niej wezmą szefowie giełd w Bratysławie, Wiedniu, Pradze, Sofii, Bukareszcie, Budapeszcie, Lublanie oraz Zagrzebiu.

Następnie Paweł Nierada, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, przedstawi założenia ekonomicznego Funduszu Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest BGK. W panelu zamykającym konferencję wezmą udział przedstawiciele spółek z indeksu CEEplus z Rumunii, Słowenii i Chorwacji oraz prezes TFI PZU Robert Kubin.

Patronat medialny nad konferencją objął „Parkiet". Na parkiet.com będzie można śledzić relację z imprezy. W ramach Parkiet TV przeprowadzimy zaś rozmowy z najważniejszymi gośćmi konferencji.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami