Pandemia, związane z nią lockdowny, zerwanie łańcuchów dostaw, zatrzymanie wielu biznesów i wreszcie hamowanie gospodarki, uderzyły także w rynek leasingu. Europejska federacja leasingowa Leaseurope, opierając się na danych krajowych stowarzyszeń podała, że w 2020 r. całkowita wartość nowych umów leasingowych zawartych w Europie wyniosła 351,9 mld euro i była niższa o 14,2 proc. niż rok wcześniej. A wydawało się, że może być jeszcze gorzej, bo w połowie zeszłego roku europejski rynek leasingu kurczył się o aż 24,5 proc.
Na koniec zeszłego roku większość krajowych rynków leasingu notowała spadki, przy czym w trzech czwartych krajów były to spadki dwucyfrowe. Kraje bałtyckie, Chorwacja, Portugalia, Hiszpania i Maroko pokazały największe, bo ponad 20-proc. spadki wartości nowych kontraktów w porównaniu z rokiem poprzednim. Ukraina, Turcja i Grecja były jedynymi krajami, które wykazały wzrost. Polski rynek leasingu z nowymi umowami o łącznej wartości 15,8 mld euro zajmował na końcu zeszłego roku szóstą pozycję w Europie, przy dynamice -10,1 proc. r./r. Przed nami były Wielka Brytania (64,8 mld euro), Niemcy (58,7 mld euro), Francja (41,9 mld euro), Włochy (22,9 mld euro) i Rosja (17,2 mld euro).
Spowolnienie dotknęło wszystkie główne kategorii aktywów finansowych poprzez leasing. Jednak to spadki w finansowaniu sektora motoryzacyjnego miały największy wpływ na działalność europejskich leasingodawców. Wartość nowych kontraktów w obszarze leasingu samochodów osobowych spadła o 14,1 proc., a pojazdów dostawczych – o 16,2 proc. Ucierpiały również inne kluczowe segmenty rynku, czyli maszyny i urządzenia przemysłowe oraz komputery i maszyny biurowe, w ich przypadku dynamika zmniejszyła się odpowiednio o 7,9 i 9,7 proc. Leasing nieruchomości odnotował wynik niższy o 23,2 proc. niż rok wcześniej.
Fala optymizmu
Sytuacja zmieniła się w pierwszej połowie 2021 r., i to zdecydowanie. Ożywienie przyszło na większość europejskich rynków leasingu. Także na polski, który w połowie roku notował wzrost o 36,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku wcześniejszego, przy łącznej wartości udzielonego przez branżę finansowania na poziomie 40,5 mld zł.