Sezon wyników na Wall Street znów jest udany

Według prognoz spółki z S&P 500 mogą zwiększyć w III kwartale zyski o 32,7 proc., co byłoby jednym z najlepszych kwartałów, odkąd rozpoczęto analizy. Na dwucyfrowy wzrost można też liczyć w IV kwartale.

Publikacja: 02.11.2021 05:30

Udany sezon wyników daje paliwo do bicia rekordów na amerykańskiej giełdzie.

Udany sezon wyników daje paliwo do bicia rekordów na amerykańskiej giełdzie.

Foto: Bloomberg

Ostatnie sezony wyników przyzwyczaiły inwestorów do znacznego wzrostu rezultatów rok do roku. Nie inaczej jest w przypadku raportów za III kwartał. Według prognoz dwucyfrowy wzrost zysku ma być utrzymany również w IV kwartale.

Optymistyczne prognozy

Według Bank of America tylko w pierwszym tygodniu sezonu wyników 66 proc. firm pobiło prognozy Wall Street dotyczące zarówno sprzedaży, jak i zysku na akcję, co znacznie przekracza historyczną średnią, która wynosi 47 proc. Kolejne dni przynosiły jeszcze większe zaskoczenie.

Z kolei z danych CNBC wynika, że wśród spółek, które opublikowały raport do zeszłego tygodnia, ponad 80 proc. z nich pozytywnie zaskoczyło.

Foto: GG Parkiet

Zdaniem Eda Moya, starszego analityka rynku w firmie Oanda, inwestorzy podczas tego sezonu wyników szukają wskazówek dotyczących tego, jak konsumenci byli w stanie poradzić sobie z wyższymi cenami, jakie ustaliły spółki w związku z presją inflacyjną.

– Jak dotąd wydaje się, że konsument sobie z tym poradzi – stwierdził Moya.

– Oczekujemy dobrych wyników, ponieważ dotychczasowe raporty o zarobkach wskazują, że wiele dużych amerykańskich firm osiągnęło wyższą rentowność, pomimo rosnących kosztów pracy, dzięki trwałemu wzrostowi sprzedaży – mówi Lauren Goodwin, ekonomistka i strateg portfelowy w New York Life Investments.

Seria udanych raportów daje paliwo do wzrostów indeksom. S&P 500 w ubiegłym tygodniu poprawił rekord wszech czasów, a tegoroczna stopa zwrotu do piątku wynosiła ponad 22 proc. Również Nasdaq oraz Dow Jones ustanowiły historyczne szczyty.

– Widzimy oznaki, że w ostatnich dwóch miesiącach roku mogą nastąpić dalsze wzrosty – wskazuje Ryan Detrick, główny strateg rynkowy LPL Financial. – Dobry sezon wyników jest wsparciem, a poprawiające się czynniki rynkowe i oznaki szczytu w zachorowaniach wywołanych odmianą Delta, stanowią potencjalne paliwo dla akcji w końcówce roku, w wyniku czego utrzymujemy naszą rekomendację „przeważaj" akcje – powiedział Ryan Detrick.

Jak wynika z danych FactSet, ten sezon wyników może przynieść w sumie poprawę zysków spółek z indeksu S&P 500 o 32,7 proc. Jeśli tempo wzrostu wyników rzeczywiście będzie tak wysokie, będzie to trzeci z najlepszych kwartałów, odkąd FactSet rozpoczął analizę tych danych w 2008 r. Imponujące tempo wzrostu wynika z lepszej sytuacji w gospodarce oraz niższej bazy z III kw. 2020 r., kiedy mimo pandemii jeszcze nie uruchomiono programu szczepień.

Wszystkie 11 sektorów S&P 500 ma według prognoz odnotować wzrost zysków rok do roku. Również wszystkie branże mają zwiększyć przychody. Średnia dla indeksu wynosi 15,3 proc.

Dwucyfrowe tempo wzrostu zysków inwestorzy mogą zobaczyć również w IV kwartale. Analitycy spodziewają się, że w okresie październik–grudzień 2021 r. spółki z S&P 500 poprawią wyniki o ponad 20 proc. rok do roku, a w całym 2021 r. średnia wyniesie ponad 40 proc.

Surowcowa hossa

Jednymi z największych wygranych minionego kwartału pod względem zysków mają być spółki energetyczne z S&P 500. Rok wcześniej branża osiągnęła 1,5 mld USD straty (stąd brak porównania na wykresie), a szacuje się, że w tym kwartale zysk sektora energetycznego wyniesie 21,5 mld USD. Cena baryłki ropy w III kwartale była wyraźnie wyższa niż rok wcześniej. Ponadto surowiec mocno drożeje również w IV kwartale, co dobrze wróży wynikom w końcówce roku. W październiku baryłka WTI zdrożała do ponad 85 USD, po raz pierwszy od 2014 r. Bank of America szacuje, że zimą ropa może zdrożeć do 100 USD.

Znaczną poprawę wyników mają także odnotować spółki z sektora wydobywczego (z ang. materials). Beneficjentem będą spółki surowcowe.

Freeport-McMoRan, największy producent miedzi notowany na giełdzie, wypracował w minionym kwartale 6,08 mld USD przychodów wobec 3,85 mld USD rok wcześniej. Zysk wyniósł 1,4 mld USD zysku, wobec 329 mln USD rok wcześniej. Wsparciem dla spółki są wyższe niż przed rokiem notowania miedzi i według zarządu sprzyjająca sytuacja ma trwać.

– Perspektywy dla rynku miedzi są wyjątkowo pozytywne – powiedział Richard C. Adkerson, prezes Freeport-McMoRan.

Niespełnione nadzieje

Spółki z sektora technologicznego wypracowują dobre wyniki, choć najwięksi nieco negatywnie zaskoczyli. Wyniki gigantów są ważne z punktu widzenia notowań S&P 500 z powodu dużej wagi, jaką Big Tech posiada w tym indeksie.

– Postrzegamy technologię jako wyraźnego lidera pod względem wysokich zarobków oraz ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw i inflacją, które wpływają na inne sektory – powiedział Anthony Denier, prezes platformy do handlu akcjami Webull.

Wyraźny wzrost zaliczył m.in. Microsoft. Spółka w minionym kwartale miała 45,32 mld USD przychodów, co oznacza wzrost o 22 proc. rok do roku. To najwyższe tempo wzrostu od 2018 r. Firma wypracowała 20,51 mld USD zysku netto, wobec 13,89 mld USD rok wcześniej. Dobra passa ma trwać. Microsoft prognozuje, że w IV kwartale osiągnie 50,15–51,05 mld USD przychodów.

Wyższymi wynikami od prognoz analityków może pochwalić się także Alphabet (Google). W III kwartale przychody wyniosły 65,12 mld USD i były o 41 proc. wyższe rok do roku. Wypracowano 18,94 mld USD zysku wobec 11,25 mld USD rok wcześniej, a zysk na akcję sięgnął 27,99 USD, wobec prognozowanych przez Wall Street 23,48 USD.

Oczekiwań nie spełniła jednak największa spółka pod względem kapitalizacji. Apple wypracował 83,36 mld USD przychodów, mimo wzrostu o 29 proc. sprzedaż była niższa od prognoz, które mówiły o 84,85 mld USD. Zysk na akcję 1,24 USD był zgodny z prognozami, ale po raz pierwszy od 2018 r. Apple nie przekroczył prognoz pod względem wyniku. Firma spodziewa się jednak wzrostu sprzedaży w kwartale kończącym się w grudniu, ale nie podała konkretnych liczb. Analitycy liczą na 119,7 mld USD, 0 7,4 proc. więcej r./r.

Gorzej niż spodziewał się rynek, wypadła także spółka Jeffa Bezosa. Amazon wypracował 110,8 mld USD przychodów. Analitycy ankietowani przez Refinitiv oczekiwali 111,6 mld USD. Z kolei zysk na akcję wyniósł 6,12 USD, wobec prognozowanych 8,92 USD na akcję.

W czwartym kwartale Amazon prognozuje sprzedaż w przedziale 130–140 mld USD, co oznacza wzrost od 4 proc. do 12 proc. rok do roku. Analitycy ankietowani przez FactSet spodziewali się, że przychody wzrosną o 13,2 proc. rok do roku, do 142,1 mld USD.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?