Niepewność z tym związana zachwiała już rynkiem obligacji i wypłaszczyła krzywą rentowności papierów skarbowych, co sugeruje, że inwestorzy spodziewają się wolniejszego ożywienia gospodarki niż przewidywali wcześniej.
Jednak globalne akcje są blisko rekordów, a wspierają je solidne zyski spółek giełdowych, podkreśla Bloomberg.
Niektórzy stratedzy uważają , że więcej niż dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 roku byłyby pewną przesadą w tej fazie cyklu. Zanim Fed zacznie normalizować swoją politykę powinno utrwalić się ożywienie gospodarki. Tego zdania jest m.in. Ian Lyngen, strateg BMO Capital Markets.
Z kolei John Woods z Credit Suisse Group kreśli odleglejszą perspektywę podnoszenia stóp procentowych. Odnosi on wrażenie, że inwestorzy są skłonni ignorować ryzyka związane z podwyżką stóp oraz inflacją i bardziej koncentrują się na zyskach spółek, co sugeruje, że giełdy akcji mogą utrzymać się na wysokich poziomach.
"Mimo ograniczania stymulacji koniunktury od listopada tego roku do czerwca 2022 Fed wciąż będzie wspierał rynki dodatkową płynnością na poziomie 540 miliardów dolarów", napisał w raporcie Vishnu Varathan z Mizuho Bank. Jego zdaniem ta dodatkowa płynność będzie wspierała wyceny aktywów.