Stratedzy wciąż ufają akcjom

Rynki czekają na kluczowe posiedzenie FOMC, decyzyjnego gremium amerykańskiego banku centralnego podczas którego ma zostać przyjęta tzw. mapa drogowa ograniczania skali stymulacji koniunktury. Inwestorzy nie wykluczają, że dowiedzą się też czegoś o perspektywach podnoszenia kosztu kredytu.

Publikacja: 03.11.2021 10:56

Stratedzy wciąż ufają akcjom

Foto: AFP

Niepewność z tym związana zachwiała już rynkiem obligacji i wypłaszczyła krzywą rentowności papierów skarbowych, co sugeruje, że inwestorzy spodziewają się wolniejszego ożywienia gospodarki niż przewidywali wcześniej.

Jednak globalne akcje  są blisko rekordów, a wspierają je solidne zyski spółek giełdowych, podkreśla Bloomberg.

Niektórzy stratedzy uważają , że więcej niż dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 roku byłyby pewną przesadą w tej fazie cyklu. Zanim Fed zacznie normalizować swoją politykę powinno utrwalić  się ożywienie gospodarki. Tego zdania jest m.in. Ian Lyngen, strateg BMO Capital Markets.

Z kolei John Woods z Credit Suisse Group kreśli odleglejszą perspektywę podnoszenia stóp procentowych. Odnosi on wrażenie, że inwestorzy są skłonni ignorować ryzyka związane z podwyżką stóp oraz inflacją i  bardziej koncentrują się na zyskach spółek,  co sugeruje, że giełdy akcji mogą utrzymać się na wysokich poziomach.

"Mimo ograniczania stymulacji koniunktury od listopada tego roku do czerwca 2022 Fed wciąż będzie wspierał rynki dodatkową płynnością na poziomie 540 miliardów dolarów", napisał w raporcie  Vishnu Varathan z Mizuho Bank. Jego zdaniem ta dodatkowa płynność będzie wspierała wyceny aktywów.

Lori Calvasina, strateg RBC Capital Markets przypomina, że w czasie, kiedy Fed podnosi stopy procentowe akcje  zwykle spisują się lepiej niż obligacje.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?