Giełda pekińska to rynek stworzony z inicjatywy prezydenta Xi Jinpinga z myślą o małych i średnich spółkach. Stworzono ją w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Znaczna większość notowanych na niej spółek przeszła z rynku National Equities Exchange & Quotations (NEEQ), będącego tzw. rynkiem over-the-counter. Rynek NEEQ, działający od 2012 r. cechował się niską płynnością i w ostatnich latach mocno tracił na atrakcyjności. Powstanie Beijing Stock Exchange ma więc zapewnić małym i średnim chińskim spółkom lepsze warunki do zbierania kapitału. Parkiet ten ma więc stanowić uzupełnienie dla giełd w Szanghaju i Shenzen.
- Nowa giełda będzie odgrywała znaczącą rolę wspierając innowacje oraz transformację małych i średnich spółek - stwierdził Yi Huiman, przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych.
Giełda pekińska ma przyciągać spółki bardziej liberalnymi zasadami dotyczącymi ofert publicznych. Regulatorzy pozwolili również, by dochodziło na niej do dziennych wahań kursów akcji notowanych na niej spółek o 30 proc. w obie strony.
Giełda papierów wartościowych istniała już wcześniej w Pekinie - w latach 1918-1937. Handlowano na niej głównie obligacjami rządowymi, a jej znaczenie spadło po przeniesieniu stolicy do Nankinu w 1927 r. Została zamknięta po inwazji japońskiej w 1937 r.