Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalne aktywa netto wzrosły do 514 bln USD w 2020 r., ze 156 bln USD w 2000 r. – wynika z raportu McKinsey Global Institute. Do największego ich wzrostu doszło w tym czasie w Chinach – z 7 bln USD do 120 bln USD. W USA aktywa netto powiększyły się natomiast ponaddwukrotnie, do 90 bln USD.
Aktywa netto na całym świecie były w zeszłym roku 6,1-krotnie większe od globalnego PKB. Spośród kluczowych wielkich gospodarek ten współczynnik był najwyższy dla Chin, gdzie aktywa przewyższały PKB 8,2-krotnie, a najniższy dla USA, gdzie były 4,3 razy większe od PKB. Po przeliczeniu wartości aktywów netto w stosunku do PKB najlepiej wypadła Australia. Aktywa netto na jednego mieszkańca wyniosły tam (licząc z uwzględnieniem siły nabywczej) 356 tys. USD, podczas gdy w USA 272 tys. USD, a w Chinach 141 tys. USD. Na ostatnim miejscu znalazł się Meksyk ze 104 tys. USD na głowę. Wartość ta stanowi również średnią dla całego świata. Polski w tym raporcie nie uwzględniono.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.