Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Paszporty pandemiczne i restrykcje dla niezaszczepionych stały się już częścią „nowej normalności” w kilku krajach Europy.
„Groźby nowych restrykcji i zakaz zgromadzeń domowych. To zaczyna wyglądać jak Boże Narodzenie" – głosiła jedna z karykatur zamieszczonych kilka tygodni temu w brytyjskim dzienniku „The Telegraph". Rzeczywiście, można mieć uczucie deja vu. Choć szczepionki miały odsunąć groźbę nowych lockdownów, to niektóre kraje Europy przywracają już restrykcje pandemiczne. Jako pierwsza zrobiła to Łotwa. 18 października rząd zdecydował się na wprowadzenie na miesiąc godziny policyjnej od godz. 20 do 5, zamknięcie szkół i większości sklepów. Tak radykalne działania tłumaczono dużym skokiem liczby zakażeń Covid-19 oraz stosunkowo niskim odsetkiem osób w pełni zaszczepionych (wynoszącym 58,5 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.