Kryzys energetyczny w Europie powraca. A węgiel drożeje.

Ceny energii w nadchodzącym dniu (na Rynku Energii Dnia Następnego) w wielu krajach skaczą do jednego z pięciu najwyższych poziomów w historii. Niemcy zapłacą np. 241 euro za MWh, trzecią najwyższą w historii cenę. Oprócz Niemiec, jutro zanotują niebotycznie wysokie ceny energii elektrycznej, w tym Francja, Szwajcaria i Belgia. A ceny w Europie Wschodniej i na Bałkanach wracają do bolesnych poziomów, stawiając rządy w regionie w trudnej sytuacji.

Publikacja: 22.11.2021 16:20

Kryzys energetyczny w Europie powraca. A węgiel drożeje.

Foto: Adobestock

Ceny energii poszybowały w górę w ostatnich miesiącach, zwiększając obawy, że tej zimy miliony Europejczyków będą musiały wybierać między zapłaceniem rachunków a zakupem jedzenia. Według danych Eurostatu cytowanych przez Komisję Europejską w raporcie o stanie unii energetycznej z 2021 r., około 31 milionów Europejczyków żyło w ubóstwie energetycznym i nie było w stanie odpowiednio ogrzać swoich domów. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że liczba ta może być zaniżona, ponieważ nie ma wspólnej definicji ubóstwa energetycznego w Europie, co utrudnia ocenę skali problemu. Na przykład Wspólne Centrum Badawcze Komisji obliczyło w 2019 r., że 50 milionów ludzi żyje w ubóstwie energetycznym – prawie 20 milionów więcej niż najnowsze szacunki UE.

Martha Myers z Friends of the Earth, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska ostrzegła, że liczba ta może wzrosnąć do 80 milionów z powodu obecnego załamania cen energii w połączeniu z skutkami kryzysu COVID.

Komisja Europejska uznała ryzyko wzrostu ubóstwa energetycznego w swoim niedawnym „zestawie narzędzi” zawierającym propozycje pomocy państwom członkowskim UE w radzeniu sobie z wysokimi cenami energii.

Tymczasem ceny węgla po raz pierwszy przekroczyły 70 euro, ponieważ przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zwracają się ku najbrudniejszym z paliw kopalnych. Elektrownie w Wielkiej Brytanii spalają najwięcej węgla od początku miesiąca, aby nie wyłączać świateł, ponieważ w tym tygodniu w dużych miastach prognozuje się chłodniejszą niż zwykle pogodę i temperatury poniżej zera.

– Nasza obecna krzywa zamiany gazu na węgiel wskazuje na to, że Europa będzie spalać węgiel co najmniej do marca 2023 r., zwiększając tym samym emisję CO2 – napisali analitycy ClearBlue Markets w e-mailu.

Benchmarkowe kontrakty terminowe na emisję dwutlenku węgla na grudzień zyskały aż 1,5 proc. do rekordowego poziomu 70,43 euro za tonę metryczną na ICE Endex, po czym spadły do ??69,90 euro o 10:21 w Amsterdamie. Ceny wzrosły w tym roku ponad dwukrotnie. BloombergNEF spodziewa się, że do 2030 r. węgiel będzie kosztował ponad 100 euro za tonę.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?