Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obecnie unijne prawo przewiduje, że pożyczkodawcy spoza Unii powinni mieć oddziały lub inne przedstawicielstwa w krajach Unii, w których chcą robić interesy. Wiele krajów UE pozwala bankom spoza Unii na oferowanie usług na swoim terenie na podstawie dwustronnych umów. Najbardziej liberalne regulacje panują pod tym względem w Luksemburgu oraz w Irlandii. Unijnych decydentów niepokoi, że po brexicie brytyjskie banki nadal prowadzą działalność na wielką skalę na rynkach finansowych Wspólnoty. Europejski Bank Centralny dawał już sygnały, że nie podoba mu się, że pożyczkodawcy masowo wykorzystują furtkę, jaką są umowy międzypaństwowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.