Mastercard prognozuje, że sprzedaż detaliczna (nie licząc samochodów i paliw) będzie w ten dzień aż o 20 proc. wyższa niż w czarny piątek z 2020 r. Amerykańska sprzedaż detaliczna przez cały tydzień, w którym przypada Święto Dziękczynienia, będzie prawdopodobnie większa o 10 proc. niż rok wcześniej i o 12 proc. wyższa niż w 2019 r. Sprzedaż w internecie może natomiast wzrosnąć w ciągu tygodnia o 7,1 proc. rok do roku i o około 50 proc. w porównaniu z 2019 r.
Wyliczenia amerykańskiej Narodowej Federacji Sprzedaży Detalicznej (NRF) wskazują natomiast, że w ciągu weekendu po Święcie Dziękczynienia na zakupy w USA może się wybrać o 2 mln klientów więcej niż rok temu. Zrobi tak prawdopodobnie 158,3 mln Amerykanów. Będzie ich mniej niż w 2019 r., gdy w świąteczny weekend robiło zakupy 165,3 mln ludzi. Poważny wpływ na liczbę osób odwiedzających sklepy w tym okresie ma jednak pandemia. Ponadto zaburzenia w łańcuchach dostaw przyczyniają się do tego, że klienci zaczynają wcześniej „polować" na okazje cenowe.
– Konsumenci zaczynają szukać towarów wcześniej niż kiedykolwiek, by mieć pewność, że dostaną to, co chcą, kiedy chcą i w cenie, jaką mogą zapłacić. Czarny piątek przestał już wiele lat temu być jednorazowym wydarzeniem, a w tym roku część konsumentów zaczęła już robić zakupy świąteczne w okolicach Haloween – twierdzi Matthew Shay, przewodniczący NRF.
Z sondażu przeprowadzonego przez NRF wynika, że 46 proc. Amerykanów zaczęło w tym roku zakupy świąteczne wcześniej, niż zwykle to robi. 61 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zaczęło robić zakupy bożonarodzeniowe przed Świętem Dziękczynienia. W 2011 r. ich odsetek wynosił 51 proc. Czarny piątek może przyciągnąć w tym roku do sklepów (także tych internetowych) 108 mln potencjalnych klientów. W trakcie cyberponiedziałku, czyli dnia dużych promocji w sklepach internetowych, zakupy może robić w tym roku 62,8 mln ludzi.
Mniejsza dostępność niektórych towarów związana z zakłóceniami w łańcuchach dostaw tworzy w tym roku sytuację, w której sprzedawcy mogą śmielej dyktować warunki klientom. „Napięcia w łańcuchach dostaw negatywnie wpływające na dostępność produktów, podwyższona inflacja oraz bezprecedensowy popyt kreowany przez konsumentów sprawiają, że ten sezon świąteczny będzie rynkiem „sprzedającego" – wskazują analitycy Mastercard. HK