Gorączka złota

Rosnąca inflacja powoduje, że popyt na złoto na świecie jest najwyższy od lat. Nie inaczej jest w Polsce – nasz kraj jest w europejskiej czołówce.

Publikacja: 09.12.2021 05:00

Gorączka złota

Foto: Adobestock

Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet bulionowych w ciągu trzech kwartałów wyniósł 857 ton, co stanowi najwyższy wynik dla analogicznych okresów od 2013 r. W samym trzecim kwartale popyt wzrósł o 18 proc., rok do roku do 262 ton.

– Światowa Rada Złota nie podaje dokładnych danych na temat polskiego rynku, ale z naszych informacji, uzyskanych od największych światowych producentów złota, wynika, że Polska jest już w pierwszej piątce, jeśli nie nawet trójce, państw europejskich, jeśli chodzi o sprzedaż złota na własnym rynku detalicznym. Warto zauważyć, że kraje niemieckojęzyczne, których sprzedaż uwzględnia Światowa Rada Złota, są jednocześnie głównymi źródłami dla detalistów w Europie. Jak mówią nam najwięksi europejscy producenci i hurtownicy – sprzedaż do Polski jest na nigdy dotąd niewidzianym poziomie i wyraźnie przekracza ilości z innych krajów – podkreśla Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej. Dodaje, że w Polsce zdecydowanie rośnie popularność złota jako celu inwestycyjnego ze względu na szalejącą inflację, ale także dlatego, że bardzo łatwo kupić, a także sprzedać złoto.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły 10 miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna
Gospodarka światowa
Wolta znanego stratega. Na Wall Street pozostał tylko jeden duży niedźwiedź
Gospodarka światowa
Wielka tajemnica chińskiego budżetu. Chińskie zbrojenia doganiają USA
Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej