Gorączka złota

Rosnąca inflacja powoduje, że popyt na złoto na świecie jest najwyższy od lat. Nie inaczej jest w Polsce – nasz kraj jest w europejskiej czołówce.

Publikacja: 09.12.2021 05:00

Gorączka złota

Foto: Adobestock

Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet bulionowych w ciągu trzech kwartałów wyniósł 857 ton, co stanowi najwyższy wynik dla analogicznych okresów od 2013 r. W samym trzecim kwartale popyt wzrósł o 18 proc., rok do roku do 262 ton.

– Światowa Rada Złota nie podaje dokładnych danych na temat polskiego rynku, ale z naszych informacji, uzyskanych od największych światowych producentów złota, wynika, że Polska jest już w pierwszej piątce, jeśli nie nawet trójce, państw europejskich, jeśli chodzi o sprzedaż złota na własnym rynku detalicznym. Warto zauważyć, że kraje niemieckojęzyczne, których sprzedaż uwzględnia Światowa Rada Złota, są jednocześnie głównymi źródłami dla detalistów w Europie. Jak mówią nam najwięksi europejscy producenci i hurtownicy – sprzedaż do Polski jest na nigdy dotąd niewidzianym poziomie i wyraźnie przekracza ilości z innych krajów – podkreśla Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej. Dodaje, że w Polsce zdecydowanie rośnie popularność złota jako celu inwestycyjnego ze względu na szalejącą inflację, ale także dlatego, że bardzo łatwo kupić, a także sprzedać złoto.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
S&P 500 jest już rozpędzony na wybory
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Gospodarka światowa
Pekin bardzo mocno postawił na wsparcie elektromobilności
Gospodarka światowa
Wybory w USA: jakie branże mogą zyskać na zwycięstwie jednego z kandydatów
Gospodarka światowa
Wybory w Wielkiej Brytanii. Rynek szykuje się na rząd Partii Pracy
Gospodarka światowa
The Sun: Sztuczna inteligencja stworzy soundtrack
Gospodarka światowa
New York Post: Chińczycy wykupują ziemię przy bazach w USA