Turcja. Lira nie znalazła jeszcze dna

Lira turecka stała się rekordowo słaba wobec dolara. Kurs przebił w poniedziałek rano poziom 14 lir za 1 dolara i zbliżał się do 14,8 liry. Po południu interweniował na rynku bank centralny Turcji i zdołał zbić kurs w okolice 14,1 liry.

Publikacja: 14.12.2021 05:03

Przez ostatni miesiąc lira straciła już około 30 proc. wobec amerykańskiej waluty, a od początku roku osłabła o prawie 50 proc. Turecki indeks giełdowy BIST 100 rósł jednak w poniedziałek o blisko 4 proc. i ustanowił rekord.

Bezpośrednim impulsem do poniedziałkowej wyprzedaży liry była podjęta w piątek wieczorem, przez agencję Fitch, decyzja o obniżce perspektywy tureckiego ratingu kredytowego do negatywnej. Lira traciła też jednak z powodu obaw inwestorów przed dalszym luzowaniem polityki pieniężnej, które jest prowadzone mimo wysokiej inflacji (sięgającej w listopadzie 21,3 proc. r./r.). Bank Centralny Republiki Turcji od września obciął główną stopę procentową o łącznie 400 pkt baz., a rynek spodziewa się, że w czwartek obniży ją o 100 pkt baz., do 14 proc. Nureddin Nebati, minister finansów i gospodarki, zapowiedział już, że władze są zdeterminowane, by nie podwyższać stóp. Prezydent Recep Erdogan mówił zaś niedawno, że bank centralny będzie prowadził luźną politykę do 2023 r., czyli do wyborów prezydenckich.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?